Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

"Türkiye İçin Bir Hayal, Fikir ve Ortaklık Haritası" Hazır

Güncelleme Tarihi 17.01.2018

Denge ve Denetleme Ağı tarafından "Türkiye İçin Bir Hayal, Fikir ve Ortaklık Haritası" raporu yayınlandı.

haber fotoğrafı

haber fotoğrafı

Denge ve Denetleme Ağı'nın raporla ilgili duyurusu şöyle:

Bir hayalle yola çıkmıştık; ülkenin, en geniş katılımlı sivil toplum çalışmasını tamamladık. Bugün elimizde, herkesin okurken heyecan duyacağı bir rapor tutuyoruz: “Türkiye için bir hayal, fikir ve ortaklık haritası”

Biz, “farklı düşünüyoruz, bir arada çözüyoruz” diyerek bu ülkede hiç denenmeyeni başarmış bir Ağız. 300’e yakın üyemiz var; hepsinin yaşam tarzları, siyasi görüşleri farklı farklı. Buna rağmen aynı masada buluşup ortak bir derdi sahiplenebiliyorlar, denge denetleme’yi tek bir ses olup talep edebiliyorlar. Bundan tam iki yıl önce, kendimizden ilham alarak bir çalışmaya başladık. Biz yapabiliyorsak herkes yapabilir diye düşündük. Ortaklıkların peşinden gitmek bunları keşfetmek istedik. Çünkü yalnızca Türkiye’de değil; tüm dünyada buna ihtiyaç olduğunun farkındaydık: Vatandaşlar olarak, yaşadığımız ülkede karşılaştığımız sorunları çözebilme gücüne sahip olduğumuzu hatırlamaya ihtiyacımız vardı. Zaten savunucusu olduğumuz katılımcı demokrasinin özü de buydu.

Böylece başladık. Yolumuz uzundu: Önce, Türkiye’nin yedi bölgesinden 12 şehirde (Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Mardin ve Ordu) 49 hayalgücü buluşması gerçekleştirdik. Buluşmalara 29 şehirden 515 kişi katıldı. Katılımcılardan, 2030 yılında yayına girecek hayali bir gazetenin birinci sayfasını hazırlamalarını istedik. Hayal gazetecileri, “hayallerden ne haber” diyerek, kalplerinde yatan isteklerin hatrını sordular; 2030 yılında nasıl bir ülkede yaşamak istediklerini tarihe not olarak düştüler. Buluşmalarda 2000 hayal kuruldu. Hayaller ihtiyaç duyulanları, yani dolaylı olarak yaşanılan sorunları açık etti. Nihayetinde, KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin de gönüllü desteği ile, hayal gazetelerini analiz ettik ve “Türkiye İçin Bir Hayal, Fikir ve Ortaklık Haritası” ismiyle bir rapor hazırladık. Geldiğimiz noktada, şu üç önemli sonuca ulaşmış olmanın heyecanını yaşıyoruz:

Bu ülkenin insanları, uygun ortamlar olduğunda bir araya gelerek kendilerini ifade ediyor, görüşlerini paylaşıyor, ülkenin geleceğinde söz sahibi olmak istiyorlar. 


Bu ülkenin insanları, başka insanların da değişmesini istediği birçok alanda geleceği şekillendirecek fikirler üretebiliyorlar. 


Bu ülkenin farklı kesimlerinden gelen insanları, hem kendilerinin hem de bu ülkenin geleceğine ilişkin birçok fikirde ortaklaşabiliyorlar.

Hayal Gazeteleri, birbirinden farklı alanlarda çok sayıda hayali ya da geleceğe ilişkin tasavvuru barındırmakla kalmayıp, varsayılanın aksine bu ülke insanlarının geleceğe dönük beklenti ve ihtiyaçlarındaki ortaklaşmayı da ortaya çıkardı. Bu ortak hayalleri 6 maddede topladık:

Güçlü ekonomi, refah, mutluluk, huzur içinde yaşam. Bu hayalin gerçek olması için fırsat eşitliği ve gelir adaleti

Çocukların potansiyellerini ortaya çıkaran, bilimsel eğitimin verildiği eğitim sistemi.

Bilim ve teknoloji üretiminde dünyada öncü Türkiye

Kaostan uzak, huzur veren yaşam alanları. Binalarla kuşatılmayan, çocuklarımızla vakit geçirebileceğimiz yeşil alanlara sahip kentler.

Herkesin kanun önünde eşit olduğu, kendisini korkmadan ifade edebildiği bir Türkiye.

Bilim&teknoloji, eğitim, demokrasi, insan haklarında itibar sahibi ve lider Türkiye.

Bir sonraki adımda, vatandaşlar, sivil toplum örgütleri ve karar vericilerin, çalışmamız ile keşfedilen ortaklıkları bir arada müzakere edecekleri ortamlar oluşturmayı planlıyoruz. Diyalog ve uzlaşma için zemin sunmaları itibarıyla “demokrasi masası” olarak da adlandırabileceğimiz bu ortamlar, çoğunlukla soyut bir kavram olarak algılanan katılımcı demokrasinin deneyimlenmesi bakımından da önemli bir fırsat sunacak.

Çalışmamızın, ortak dertlerimizi bir arada çözmek adına katkı sunmak isteyen herkese ilham olmasını umuyoruz.

“Türkiye İçin Bir Hayal, Fikir ve Ortaklık Haritası” raporumuzu okuyun.

Denge ve Denetleme Ağı

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.