Birlikte
STÖ Yardım Masası
Film Köşesi
Facebook Twitter

Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı Açıldı

Güncelleme Tarihi 30.07.2019

WWF- Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara müdahale konusunda danışmanlık vermek üzere  “Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı”nı hizmete açtı. Artık yaban hayvanlarına rastlayan kişiler bir telefonla destek alabilecek. 

Sahip olduğu zengin biyoçeşitlilik nedeniyle birçok farklı yaban hayvanı türüne ev sahipliği yapan  Türkiye'de her yıl birçok yaban hayvanı ateşli silahlarla vurulma, zehirlenme, araç çarpması, bina camlarına çarpma ve evcil hayvan saldırıları sonucu yaralanıyor ya da hastalanıyor. Yavrulama dönemlerinde ise birçok yavru yaban hayvanı ebeveynlerini kaybediyor. 

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) bu alandaki ihtiyacı karşılamak üzere yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara müdahale konusunda danışmanlık verecek “Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı”nı hizmete açtı.  Telefon aracılığıyla hatta ulaşanlaratür tayini, tür hakkında bilgilendirme, yaban hayvanlarına doğru şekilde yaklaşım, tutma, nakletme, barındırma, besleme, yasal mevzuat hakkında bilgi verilecek ve hayvanın teslim edileceği merkezler konularında bilgi aktarılacak. 

Evcil hayvanlar kapsam dışı

“Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı” üzerinden sadece yaban hayvanlarına yönelik hizmet sunulacak.  Hat, evlerde ya da çiftliklerde bakılan evcil hayvanlara yönelik bir hizmet sunmayacak.

Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı'na (0850) 203 09 93 numaralı telefondan ulaşabilir. 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.