Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Türkiye'de Bir İlk: Yaya Derneği Kuruldu

Güncelleme Tarihi 22.05.2018

Yaya Derneği, yayalar için özgür ve güvenli sokaklar hedefiyle yola çıktı.

İzmir’de kurulan dernek, yayaların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve kent yaşamında araçları önceleyen politika ve stratejiler yerine, çocukları, yetişkinleri, kadınları, engellileri, bisikletlileri ve sokak hayvanlarını önceleyen uygulamaların yaşama geçirilmesi için çalışma yürütecek.

Gazete Duvar’dan Nuray Pehlivan’a konuşan derneğin kurucu üyelerinden Şehir Plancısı Nehir Yüksel trafik, araç ve yol temelli politikalarla kentler yaşanamaz hale gelmeden önce yayalar olarak sokak, kaldırım, park ve tüm kamusal alanlarda güven içinde olmak için bir araya geldiklerini söylüyor. 2017 yılı ortalarında kentlerin sadece taşıtlar için olmadığına inanan bir grup arkadaşın sosyal medyada ‘Yaya Derneği Kuralım mı’ önerisi ile başlayan sürecin derneğe uzandığını anlatan Yüksel, yayalara ait olması gereken kamusal alanların işgal altında olduğunu göstermek istediklerini söylüyor.

Yayanın karbon izinin sıfıra yakın olduğunu hatırlatan Yüksel, “Yürümek bir kültürdür. Yürüyerek, kenti ve çevremizdekileri keşfederek yaşam kültürümüzü daha da zenginleştirebiliriz.” diye konuşuyor.

 

Kaynak: Gazete Duvar

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.