Ana içeriğe atla
Image
savunuculuk eğitimi
Share

Araştırma, Savunuculuk ve Katılım Eğitimi Düzenledik

25.02.2020
STGM olarak yürütücüsü olduğumuz Katılım Hakkı ve Örgütlenme Özgürlüğü Projesi kapsamında kapasite güçlendirme faaliyetleri kapsamında hazırlanan eğitimler devam ediyor. 
STGM olarak yürütücüsü olduğumuz Katılım Hakkı ve Örgütlenme Özgürlüğü Projesi kapsamında kapasite güçlendirme faaliyetleri kapsamında hazırlanan eğitimler devam ediyor. 
 
Katılım hakkını çeşitli boyutlarıyla ele alan ve bu alanda kapasite geliştirmeyi hedefleyen bir dizi eğitimden oluşan Katılım Hakkı Eğitim Dizisinin ikincisi Araştırma, Savunuculuk ve Katılım başlığıyla 19-22 Şubat tarihleri arasında Ankara'da düzenlendi. 
 
 
Eğitime farklı tematik alanlarda çalışan 11 STÖ katıldı. Katılan örgütler çevre, mülteci hakları, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, engelli hakları, adalete erişim gibi tematik alanlarda faaliyet yürütüyorlar.
 
Eğitimin ilk iki günü proje koordinatörü Hakan Ataman savunuculuğu çeşitli boyutları ile aktardı ve  vaka temelli ve politika temelli savunuculuğa dair örnekleri katılımcılarla paylaştı.
 
Eğitimin üçüncü gününde Derya Göçer bir savunuculuk aracı olarak araştırma tekniklerinin nasıl kullanılabileceğine dair aktarımlarda bulundu. Göçer aynı zamanda her örgütün çalışma alanında bir araştırma konusu, yöntemi ve soruları belirlemesine dair bir atölye yürüttü.
 
 
Dört gün süren eğitimde deneyim paylaşım oturumları da düzenlendi. Temiz Hava Platformu’ndan Buket Atlı platformun termik santrallerde filtre uygulanmasına dair yürüttükleri çalışmaları ve edindikleri başarıyı aktardı.
 
Ekoloji Birliği'nden Fevzi Özlüer de bilgi edinme hakkının nasıl bir katılım ve savunuculuk aracına dönüşebileceğine dair aktarımlarda bulundu. Bu oturumda örgütlerin ilk eğitimde CİMER sistemine yaptıkları başvurulara gelen yanıtlar da ele alındı. Yeterli cevap verilmeyen veya hiç cevap alınamayan örneklerle ilgili neler yapılabileceğine dair taktikler paylaşıldı.
Share
İlgili Eğitim