Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

Asulis Haber Tartışma Atölyeleri Başlıyor

13.03.2017
Bir haberin başlığı, spot cümlesi, görseli ve içeriğiyle oluşturduğu çerçeve, ayrımcılığı nasıl besler? Bir köşe yazısı ne zaman ifade özgürlüğünün sınırlarını aşıp nefret söylemi üretir? Nefret söylemi ve ayrımcı söylem arasındaki fark nedir? Yazılı basında ve gündelik dilde farkında olmadan kullanılan hangi ifadeler belirli kimliklere yönelik önyargıları pekiştirir? Sizleri örnek haber ve köşe yazıları üzerinden yukarıdaki sorulara cevap arayacağımız ‘haber tartışma atölyeleri’nin ilkine davet ediyoruz. Bu atölyeler, Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi sürecinde araştırma ekibinin karşılaştığı haber ve köşe yazılarının yanı sıra, katılımcıların önerdikleri içeriklerin tartışılması için de olanak sağlayacaktır.

Bir haberin başlığı, spot cümlesi, görseli ve içeriğiyle oluşturduğu çerçeve, ayrımcılığı nasıl besler? Bir köşe yazısı ne zaman ifade özgürlüğünün sınırlarını aşıp nefret söylemi üretir? Nefret söylemi ve ayrımcı söylem arasındaki fark nedir? Yazılı basında ve gündelik dilde farkında olmadan kullanılan hangi ifadeler belirli kimliklere yönelik önyargıları pekiştirir?

Sizleri örnek haber ve köşe yazıları üzerinden yukarıdaki sorulara cevap arayacağımız ‘haber tartışma atölyeleri’nin ilkine davet ediyoruz. Bu atölyeler, Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi sürecinde araştırma ekibinin karşılaştığı haber ve köşe yazılarının yanı sıra, katılımcıların önerdikleri içeriklerin tartışılması için de olanak sağlayacaktır.

Kolaylaştırıcılar: İdil Engindeniz, Mahmut Çınar

15 Mart Çarşamba, 18.30-20.30 

Hrant Dink Vakfı, Anarad Hığutyun Binası

İlki Mahmut Çınar ve İdil Engindeniz’in katılımıyla, 15 Mart Çarşamba günü 18.30’da yapılacak olan haber tartışma atölyesinde yer almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlı olacaktır. Başvurular 14 Mart Salı günü 14.00'te sona erecektir. 

Başvuru

Share
İlgili İçerikler