Ana içeriğe atla
Image
Manşet Yatay Görseli
Share

Batman'dan da "Şiddete Son" Çağrısı

28.06.2010
83 örgüt PKK'yi silahlı eylemlere son vermeye, devleti de askeri operasyonları sonlandırmaya çağırdı. "Şiddetin özellikle masum ve yoksul ailelerde açtığı yaralar çözümü daha da zorlaştırıyor."

İçerik Alınlık Resmi

83 örgüt PKK'yi silahlı eylemlere son vermeye, devleti de askeri operasyonları sonlandırmaya çağırdı. "Şiddetin özellikle masum ve yoksul ailelerde açtığı yaralar çözümü daha da zorlaştırıyor."

Diyarbakır'ın ardından Batman'da da biraraya gelen sivil toplum örgütleri PKK'yi silahlı eylemlere son vermeye, devleti de askeri operasyonları sonlandırmaya çağırdı.

Gülistan caddesinde İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan basın açıklamasında 83 örgütün imzaladığı bildiriyi okuyan baro başkanı avukat Yusuf Tanrıseven "Şiddettin özellikle masum ve yoksul ailelerde açtığı onarılmaz yaralar çözümü daha da zorlaştırırken; var olan şiddet cari sistemden beslenen bütün kesimleri, oy devşiricilerini ve silah tüccarlarını sevindirmeye devam etmektedir" dedi.

Yaşam hakkının yok sayıldığı bir düzen istemediklerini söyleyen Tanrıseven "Türk ve Kürt gençlerinin ölümünden duyduğumuz sorumlulukla ailelerin yaşadığı üzüntüyü derinden paylaşıyor şiddet ortamının son bulmasını diliyoruz" diye ekledi.

"Şiddetin taraflarca hak arama yöntemi olarak kullanılmasından vazgeçilmesini, tutuklanan Kürt siyasetçiler, Terörle Mücadele Kanunu TMK mağduru çocuklar ve barış grubunun tutuklanması gibi, tasfiye çağrışımı yapan uygulamalara derhal son verilmesini, demokratik açılım sürecinin gerçekçi ve ön kabullere dayanmayan çözüm yollarıyla tekrar tesisini; bir başka deyişle, Kürt sorunun karşılıklı diyalog, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları çerçevesinde çözümünün zorunlu olduğunu amuoyuna ilan ediyor, toplumun bütün kesimlerini sorumluluk almaya ve itidale davet ediyoruz."

Dün Diyarbakır'da da 98 örgüt benzer bir çağrı yapmıştı. 1 Haziran'dan bu yana saldırılarını yoğunlaştıran PKK'yse hükümet somut adım atmadan tek taraflı ateşkese gitmeyeceklerini söylemişti.

http://bianet.org/bianet/siyaset/123032-batmandan-da-siddete-son-cagrisi

Share
İlgili Eğitim
İlgili İçerikler