Ana içeriğe atla
Image
Birlikte eğitimleri ve STÖ buluşmaları
Share

BİRLİKTE Faydalanıcılarının Pandemideki Dijital Alışkanlıklarını Dijital Okuryazarlık Bilgi Notunda Derledik

12.05.2020
Geçtiğimiz Aralık ayında hayatımıza giren ve gündelik alışkanlıklarımızı önemli ölçüde değiştiren COVID-19 pandemisinde sıklıkla konuşulan başlıklardan biri de dijitalleşme ve dijital okuryazarlık oldu. Koronavirüs kriziyle birlikte alınan önlemler gereği evlere kapandığımız günlerde pandemi dijitalleşme sürecini de öne çekti. Salgınla birlikte eğitimler uzaktan gerçekleştirildi, toplantılar video konferanslarla yapıldı. 

Tüm dünyayı uzun süre etkisi altına alan salgında, COVID-19 vakalarında yaşanan düşüş sonrası ülkeler önlemleri kademe kademe gevşetirken, artık pek çok şeyin eskisi gibi olmayacağı konuşuluyor. Eskisi gibi olmayacak başlıklardan biri de elbette bu süreçte deneyimlediğimiz dijital kullanım alışkanlıklarımız. 

Biz de koronavirüs krizinde sivil toplum örgütlerinin dijital deneyimlerini öğrenmek üzere yürütücü olduğumuz ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı faydalanıcıları ile küçük bir çalışma gerçekleştirdik. 42 örgütün faydalanıcısı olduğu Program kapsamında görüştüğümüz örgütlerden aldığımız bilgileri de bir bilgi notunda topladık. 

Çalışma için 42 BİRLİKTE faydalanıcısı sivil toplum örgütünün 31'inden yanıt aldık. 

BİRLİKTE faydalanıcısı STÖ'ler COVID-19 pandemi sürecinde örgüt içi iletişimde ağırlıklı olarak Whatsapp ve e-posta yöntemini tercih ederken, sosyal medya platformunda ise Facebook ve Instagram öne çıktı.  

Online toplantı araçlarında ise ilk sırayı yüzde 30'la Skype alırken bunu yüzde 26'yla Zoom uygulaması takip etti. BİRLİKTE faydalanıcıları için pandemi sürecinde Google Meet uygulaması tercih edilen bir diğer araç oldu. 

Bilgi notunda STÖ'leri örgüt içi iletişimde, proje yönetiminde, etkinlik ve çevrimiçi eğitimlerde kullanabileceği araçlar da tanıtıldı.

Bilgi notunun yüksek çözünürlüklü görseline aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [PNG] [3.07M]
  2. BAŞLIK YOK [PNG] [290.28K]
  3. BAŞLIK YOK [PNG] [531.36K]
  4. BAŞLIK YOK [PNG] [531.36K]
  5. BAŞLIK YOK [PNG] [531.36K]
  6. BAŞLIK YOK [PNG] [290.28K]
  7. Dijital Okuryazarlık Bilgi Notu [PDF] [4.26M]
Share
İlgili Eğitim