Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali

21.05.2015
BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği) tarafından, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali BIFED 22-15 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek.

BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği) tarafından, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali BIFED 22-15 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek.

Katılım Şartnamesi – 2015

1. Tarihler
BIFED 22 -25 Ekim 2015 tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleştirilecektir. Festivalin yarışma bölümünde yer alacak olan filmler konularını çevre sorunlarından almış ve 1 Ocak 2011 tarihinden sonra çekilmiş olmalıdır.

2. Festival’in Misyonu
BIFED’in amacı ekolojiyi (doğa, toplum, kültür) konu alan seçkin filmleri tüm dünyadan Bozcacada’ya getirmek, sanat ve ekoloji alanlarını birleştirmek ve finalistler arasından da en mükemmel olarak niteleneni ödüllendirmektir. Son başvuru tarihi 30 Haziran 2015’tir.

Önseçim için gönderilmiş olan kopyalar (flash diskler, DVD’ler, kartlar, vb.) iade edilmeyecek ve BIFED arşivinde saklanacaktır. Özellikle geri istenildiğinde ise gönderim ücreti film sahibi ya da sahipleri tarafından karşılanacaktır.

3. Festivalin Bölümleri
Uluslarası belgesel yarışması
Film gösterimi (tematik olarak, yarışma amacı olmaksızın düzenlenmiştir)

4. İstenilen dokümanlar
Telif hakları sahibinin imzaladığı ve iki aşamada doldurulmuş olan başvuru formu. Forma online olarak ulaşabilirsiniz.
Başvuru formunun bir kopyası otomatik olarak Festival elektronik posta adresine gönderilir. Başvuru formunun yollanması tanımlanmış olan şartnamenin kabul edildiğini öngörür. Filmler aşağıdaki gibi gönderilebilir:

A. Katılımcılar filmlerini Festival web sayfasına yükleyebilirler. Video dosyalarının formatları aşağıdaki gibi olmalıdır:

VIDEO Codec: avc1 H.264, Max Frame Size: 1280px*720px (PAL or NTSC frame rates only)
AUDIO Codec: mp4a: MPEG-4 AAC LC Constant Bitrate: 128kbps Channels: 2 (stereo) Sample Rate: 48KHz

B. Katılımcıların video uzantıları şifre koruması altında ise bunu başvuru formunda uzantıyı ve şifreyi vererek belirtmeliler.

C. Katılımcılar DVD ya da falsh disklerini posta ya da kurye ile yollayabilirler: (DVD PAL –bölge 0/2- İngilizce ya da Türkçe versiyon).

Lütfen DVD ya da flash disk üzerine filmin ve yönetmenin adını yazın. Eğer varsa tanıtım malzemeleri, posterler, diyalog listeleri, tanıtım kartları, basın dosyası da flash diske kaydedilmeli ya da elektronik posta ile [email protected] adresine gönderilmelidir.

Talep edilen tüm dokümanlar 30 Haziran 2015 tarıhıne kadar Festival ofisine, bu adrese ulaşmış olmalıdır:

Eceworx
c/o BIFED
Ergenekon Mh., Cumhuriyet Cad.
Prof. Dr. Celal Öker Sk No:3,
Harbiye
34373 İstanbul

Türkiye dışından gönderilen materyallerle lütfen “ticari bir değeri yoktur, kültürel amaçla gönderilmektedir” ibareli gümrük beyanını ekleyin. Kurallara uyulmadan gönderilmiş olan paketler geri çevirilecektir. Gümrük bedelleri Festival tarafından karşılanmayacaktır. Gönderilmiş olan materyaller geri yollanmayacak, tüm DVD ya da diğer materyaller Fetsival arşivinde saklanacaktır.

5. Festivale kabul edilen filmler
Festivalin yarışma bölümüne başvuran filmler uluslararası bir seçici kurul ve uluslararası sanatçılar ve film, sanat, ekoloji ve çevre alanlarından profosyenellerden oluşan jüri tarafından BIFED 2015 finalinde değerlendirilecektir. Yarışmaya kabul edilen eserlerin sahipleri 10 Ağustos 2015 tarihine kadar bilgilendirilecektir. Seçici kurul ve jürinin kararı mutlaktır.

BIFED festival sonrasında ticari bir amaç gözetmeksizin, asli amacını da öne çıkarmak amacıyla filmleri yeniden gösterme hakkına sahiptir.

Gösterim formatının teknik şartnamesi:

Video specs:
H264 codec
15000-20000 kbps bitrate
Progressive
AAC or Dolby tercihen 320Kbps bitrate veya LPCM Audio

Altyazılar:
Filmler ingilizce altyazılı olmalı, tercihen opsiyonel teknikle hazırlanmalı. Ayrıca, İngilizce diyalog listelerinin gönderilmesi de zorunludur.

6. Ücretler
Kayıt ücretsizdir.
Gönderilen tüm materyallerin posta ücretleri katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

7. Misafirperverlik
Festival yönetmenler ve diğer misafirlerin (gazeteciler, profosyoneller, film temsilcilerinin) katılımını desteklemektedir.

8. Çeviriler
Yabancı dillerdeki tüm filmler altyazılı olarak gösterilecektir. Türkçe filmlerin de İngilizce altyazısı olması zorunludur. Tüm festival dokümanları hem İngilizce hem de Türkçe olarak yayınlanacaktır.

9. Jüri ve Ödüller
Resmi ödüller en az beş kişiden oluşan ve Festival yönetimin belirlenen uluslararası yetkin bir jüri tarafından kararlaştırılacaktır. Diğer ödüller ve mansiyonlar Festival süresince duyurulacaktır.

10. Anlaşma
Festivale katılım için yapılan başvuru şartsız olarak tüm şartnamenin kabul edildiğini gösterir. BIFED yönetimi şartnamede belirtilen maddeler üzerinde değişikler yapma hakkını saklı tutar.

BIFED – Bozcaada Uluslarası Ekolojik Belgesel Filmler Festivali

Bozcaada Belediyesi
Bozcaada – Çanakkale

Tel: +90 541 534 20 59
[email protected]

Share
İlgili İçerikler