Ana içeriğe atla
Image
Tarihsel tartışmalar
Share

Denge ve Denetleme Ağı 10 Yaşında

14.10.2021
Denge ve Denetleme Ağı olarak, 10 yıldır farklı renkler farklı seslerle bir aradayız.

10 yıldır Türkiye’de farklı siyasi görüşlerden ulusal ve yerel yüzlerce sivil toplum örgütü ve on binlerce destekçimiz ve takipçimizle, katılımcı ve çoğulcu demokrasinin güçlenmesi için bir arada mücadele ediyoruz. 

Çalışmalarımız, hakkında bilgi verdiğimiz ve sizlere her ay ulaştırdığımız DDA Postası, bu ay ‘konsept’ bir konuyla karşınızda. Bu kez bir ayı değil 10 yılı özetlemeye çalışıyoruz. ‘Özel sayı’ olarak tanımlayabileceğimiz bu postada ağımızın 10 yılını anlatacağız. Zor olacak ama deneyeceğiz. 

2011 yılında yeni anayasa çalışmaları sırasında bir araya gelen ağımız, Temmuz 2012’den bu yana izleme, politika üretimi, kamuoyu oluşturma ve savunuculuk yöntemlerini kullanarak, Türkiye’nin demokratikleşmesinde vazgeçilmez olan denge denetleme sisteminin güçlendirilmesine katkı sunuyor. 

Bu 10 yıllık süreçte Anayasa, Yasama, Yürütme, Yargı, Sivil Toplum, Medya ve Yerel Yönetim alanlarında  politik alanı anlamayı sağlayan, dönüştüren proje ve kampanyalar gerçekleştirdik. Özellikle seçim dönemlerinde vatandaşın sadece sandığa giderek oy kullanmasının ötesinde söz sahibi olduğunu, beyanlarının değerliliğini dile getiren çalışmalar sunduk. Aktif vatandaşlığın demokrasinin vazgeçilmez öznesi olduğunu her faaliyetimizde vurguladık. 

10 yıllık sürecin detayları için linke tıklayın.

İlgili Eğitim