Ana içeriğe atla
Image
Manşet Yatay Görseli
Share

Dünya Kadınları İstanbul'da Dayanışma ve Özgürlük İçin Yürüdü

30.06.2010
22 ülkeden gelerek Avrupa Feminist Buluşması'na katılan 500'ü aşkın kadın, Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a kadar yürüdü. İstiklal Caddesi, farklı dillerde özgürlük ve dayanışma sloganlarıyla, bayrak, pankart ve flamalarla rengarenkti.

İçerik Alınlık Resmi

22 ülkeden gelerek Avrupa Feminist Buluşması'na katılan 500'ü aşkın kadın, Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a kadar yürüdü. İstiklal Caddesi, farklı dillerde özgürlük ve dayanışma sloganlarıyla, bayrak, pankart ve flamalarla rengarenkti.

Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) 3. Uluslararası Eylemi etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Avrupa Feminist Buluşması", Taksim'de 22 ülkeden 500'ü aşkın kadının yürüyüşüyle son buldu. Yürüyüşe Avrupa Sosyal Forumu'na katılan örgütlerin temsilcileri de eşlik etti.

Sloganlar, İspanyolca, İngilizce, Fransızca, Kürtçe ve Türkçe'ydi: "Hepimiz özgür oluncaya dek kadınlar yürüyecek", "Mutfakları terk ettik alanlardayız", "Yaşasın halkların kızkardeşliği", "Kadınlar özgür olsa dünya yerinden oynar", "Barış hemen şimdi", "Jin, jiyan, azadi", "Yaşasın kadın dayanışması", "Tecavüzcü polisler yargılansın."

Yürüyüş sırasında Barış İçin Kadın Girişimi de dağıttığı Kürtçe ve Türkçe bildiriyle, militarizme ve cinsiyetçiliğe karşı dayanışma çağrısı yaptı.

Rengarenk pankart, bayrak ve flamalarıyla yürüyen kadınlar, Galatarasaray Meydanı'nda, dün gerçekleştirdikleri atölye çalışmaları sonucunda hazırladıkları deklarasyon metnini açıkladılar.

"Kürt ve Türk kadınlarıyla dayanışma içindeyiz"

Deklarasyonu İspanya, Galisya'dan Terexia Dacosta ve Brezilya'dan Miriam Nobre İngilizce okudu. Türkçe'ye Çağrı Yurttaş, Kürtçe'ye Ruşen Bana çevirdi:

- Kürt ve Türk kadınlarının hakları ve halkların kendi kaderini tayin hakkı için mücadeleleriyle dayanışma içindeyiz.

- Hükümetlerin ve uluslararası kurumların finansal krizi bahane ederek kadınların ve toplumsal muhalefetin son elli yıllık kazanımlarına saldırdığı bir dönemde bir araya geldik.

- Kötüleştirilen çalışma ve emeklilik koşullarının, özelleştirmenin, kamusal hizmetlerde yapılan kesintilerin askeri harcamalara aktarılmasının, fundementalizm, milliyetçiliğin, militirazmin, devlet politikası olarak örgütlü kadınlara, Kürt kadınlara ve çocuklara yönelen şiddet ve cinsel tacizin karşısındayız.

- Baskı altındaki ulusların kadınlarına yönelik cinsel, ulusal, sınıfsal şiddete karşı mücadelenin yanındayız.

Yerel örgütlere çağrı

Ekim 2010'da Kürt yerel yöneticileriyle sendikacıların Diyarbakır'daki yargılamasını izleyeceklerini belirten kadınlar, tüm örgüt ve yapılara da bir araya gelmeleri çağrısı yaptılar:

"Şimdi vakit kapitalizmle, patriyarkayla, ırkçılıkla mücadele edenlerle bir araya gelme vaktidir. Kadınların hayatını değiştirmek için dünyayı değiştirin. Dünyayı değiştirmek için kadınların hayatını değiştirin."

164 ülkeden 5 bin kadın grubu

DKY, 164 ülkeden 5 bin kadın grubunun bir araya geldiği bir oluşum. Avrupa Feminist Buluşması, DKY koordinasyonuyla gerçekleştirildi. Amaç, "gıda, enerji, çevre krizlerinin kadınları nasıl olumsuz etkilediğini, çokuluslu şirketlerin mali krizi devletleri ve kendi çıkarlarına tabi kılmak için nasıl kullandığını görünür kılmak"tı.

Buluşma dün İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi'ndeydi. Sunumların ardından "kadınlara yönelik şiddet", "barış ve sivilleşme", "köktencilik, milliyetçilik", "Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi" ve "medya" başlıklı atölyeler düzenlendi.

http://bianet.org/bianet/kadin/123081-dunya-kadinlari-istanbulda-dayanisma-ve-ozgurluk-icin-yurudu

Share
İlgili Eğitim
İlgili İçerikler