Ana içeriğe atla

Habitus Sosyal Etki Derneği: Koronavirüs Algı Araştırması v.03

COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde bir grup sosyal bilimci tarafından kurulan Habitus Sosyal Etki Derneği, COVID-19’un Türkiye’de nasıl kavrandığı ve nasıl yaşandığını anlamak için yürüttüğü araştırmanın üçüncü raporunu kamuoyu ile paylaştı.    Araştırmanın son bölümünde salgın yasaklarının sona ermesiyle birlikte normalleşmenin nasıl algılandığı ve yaşandığı üzerine odaklanılırken, tehdit algısının, beklentilerin, korkuların süreç içinde nereden nereye evrildiği de ele alındı.   Habitus Sosyal Etki Derneği'nin yayınladığı ilk raporda salgının kişilerde yarattığı kontrol hissini yönetme ve gündelik rutinlerin kişilerde yarattığı değişiklikler ele alınmış,  ikinci raporda ise gönüllü karantina sürecinin uzaması ve evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte kişilerin hayatlarında nelerin değişip dönüştüğü üzerine odaklanılmıştı.
Yayın Yılı:
2020
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Habitus Sosyal Etki Derneği
Share
09.07.2020
COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde bir grup sosyal bilimci tarafından kurulan Habitus Sosyal Etki Derneği, COVID-19’un Türkiye’de nasıl kavrandığı ve nasıl yaşandığını anlamak için yürüttüğü araştırmanın üçüncü raporunu kamuoyu ile paylaştı. 
 
Araştırmanın son bölümünde salgın yasaklarının sona ermesiyle birlikte normalleşmenin nasıl algılandığı ve yaşandığı üzerine odaklanılırken, tehdit algısının, beklentilerin, korkuların süreç içinde nereden nereye evrildiği de ele alındı.
 
Habitus Sosyal Etki Derneği'nin yayınladığı ilk raporda salgının kişilerde yarattığı kontrol hissini yönetme ve gündelik rutinlerin kişilerde yarattığı değişiklikler ele alınmış,  ikinci raporda ise gönüllü karantina sürecinin uzaması ve evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte kişilerin hayatlarında nelerin değişip dönüştüğü üzerine odaklanılmıştı.
 
Araştırmanın son raporunda, sayılardaki iyileşme ve tahayyül edilen kötü senaryoların gerçekleşmemiş olmasının normalleşme sürecine geçişi kolaylaştırdığı aktarılırken,  her şeyimizi elimizden alma potansiyeline sahip bir tehdit anlayışından, kontrol altına alınabilir/kontrol altında tutulabilir bir tehdit anlayışına geçildiği not edildi. 
 
Araştırmada, genel eğilimin normalleşme yönünde olsa da kırılgan bir zemin üzerinde durulduğunu söylenirken, sayılardaki en ufak bir negatif hareketliliğin ise mevcut düşüncelerimizden hızla uzaklaştırmaya yetecek güçte olduğunu vurgulanıyor. 
Share
İlgili İçerikler
Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Ocak 2021