Ana içeriğe atla
Image
İşbirliği ve Ortaklık Kurmak İçin Araçlar
Share

İşbirliği ve Ortaklık Kurmak İçin Araçlar

10.04.2020
Türkiye’den ya da dünyadan başka örgütlerle işbirliği mi geliştirmek istiyorsunuz? İhtiyacınız olan bir ağa/platforma üye olmak mı? Yoksa somut bir çalışmada ortaklık kurabileceğiniz uygun STÖ’lere mi ulaşmaya çalışıyorsunuz?

Diğer sivil toplum örgütleri ile işbirliği geliştirmek örgütlerin çalışmalarını güçlendirir. STÖ’ler ağlar/platformlar içerisinde örgütlenerek ortak amaçlar etrafında birleşebilir, çalışma alanlarıyla ilgili belirli konularda diğer örgütlerle ortaklık kurabilir, ortak çalışma yürütebilirler. 

Sivil toplum örgütlerinin bu ihtiyaçlarını karşılamak için STGM geliştirdiği araçların yanı sıra, ilgili diğer kaynakları, rehberleri, veri tabanlarını ve ortak bulma araçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

STGM Dünya ve Avrupa’da Sivil Ağlar Veri Tabanı

STGM tarafından hazırlanan Dünya ve Avrupa’da Sivil Ağlar Veri Tabanı, uluslararası alanda ve Avrupa ölçeğinde örgütlenen ağların genel bilgilerine, amaçlarına, üyelik ve iletişim detaylarına ulaşmak isteyen STÖ’ler için bir arama motoru işlevi görüyor. Çalışma yaptığınız alanda, anahtar kelime, konu, ülke ve şehir kriterlerine göre ağları listeleyebilir ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sivil Düşün Programı Ağlar Veri Tabanı

Avrupa Birliği Sivil Düşün programı tarafından oluşturulan ağlar veri tabanında tematik alan temelinde tarama yaparak Avrupa’daki ağlara ulaşmak mümkün.

PADOR Veri Tabanı

PADOR, Avrupa Birliği dış yardımları için  “Potansiyel Başvuru Sahiplerine Ait Veriler İçin Online Kayıt” anlamına gelen “Potential Applicant Data Online Registration” kelimelerinin kısaltmasıdır. Avrupa Birliği’nin bir çok hibe çağrısında, PADOR’da kayıtlı bulunmak gerekir. Eğer PADOR'a kayıtlı bir örgütseniz, online sisteme girerek, kullanıcı menüsünde bulunan “Search Organization/Örgüt Arama” sekmesini kullanarak ülke ve örgüt adı/anahtar kelime temelinde tarama yapabilir, örgütlerin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Henüz PADOR kaydınız yoksa, tanıtım ve uygulama videolarına YouTube kanalımızdan erişebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için STGM Destekleri içinde yer alan ECAS, PADOR VE PROSPECT sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.  

STGM STÖ Veri Tabanı

STGM tarafından hazırlanan STÖ veri tabanını kullanarak örgüt, faaliyet alanı, faaliyet yeri ve bölgesi seçenekleriyle arama yapabilir, Türkiye’de bulunan ilgili örgütlerin iletişim bilgilerine ve kontak kişilerine ulaşabilirsiniz.

STÖ veri tabanı STÖ’lerin giriş yaptığı ve bilgilerini yenilediği ölçüde güncel kalabilmektedir. Eğer kayıtlı değilseniz diğer örgütlerin de size ulaşabilmesi için linki kullanarak STÖ veri tabanına kayıt olabilirsiniz.

STGM Web sitesinden ulaşabileceğiniz STGM STÖ Veri Tabanı çok kısa sürede sonra yayına açılacak. 

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü İllere ve Faaliyet Alanlarına Göre Dernekler

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün veri tabanında il, ilçe, faaliyet alanı ve detaylı faaliyet alanına göre Türkiye’deki bütün dernekleri tarayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Veri Tabanı

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün veri tabanında türü, adı, bulunduğu il ve ilçeye göre Türkiye’deki vakıfları tarayabilir, ayrıca burs veren vakıflara da ulaşabilirsiniz.

Ortaklık Kaynak Merkezi / The Partnerships Resource Centre (İngilizce Site)

Hollanda'da Erasmus Üniversitesi Rotterdam Yönetim Okulu’na bağlı olan Ortaklık Kaynak Merkezi kamu-sivil toplum-özel sektör ortaklığı alanlarında çalışıyor ve bu konuda kaynaklar üretiyor. Merkezin web sayfasında ortaklık konusundaki araştırma, yayın ve rehberlere ulaşabilirsiniz.

Avrupa Gençlik Portalı / European Youth Portal (İngilizce Site)

Gençlerin gönüllülük, staj ve iş arayışlarına yönelik olarak hazırlanmış bu veritabanında ülke ve tematik çalışma alanın temelinde tarama yapabilir ve örgütlerin kısa tanıtım ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ECOSOC Sivil Toplum Ağı / ECOSOC Civil Society Network (İngilizce Site)

Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) Birleşmiş Milletler Sisteminin temel organlarından biridir. Genel Kurul tarafından seçilen 54 Birleşmiş Milletler Üyesinden oluşur. ECOSOC Sivil Toplum Ağı’nın sayfasından 13.000’den fazla sivil toplum örgütünün iletişim bilgisine ulaşabilirsiniz. Veri tabanının yanı sıra ağın web sayfası diğer sivil toplum örgütleri ile iletişime geçmek, dünyadaki sivil topluma ilişkin haberlere, sivil toplumdan iyi uygulamalar ve başarı hikayelerine ulaşmak, farklı başlıklardaki forumlara katılmak için de alanlar sunuyor. 

İlgili Dokümanlar:

İlgili Eğitim