Ana içeriğe atla
Image
fransa katılım
Share

Katılım Hakkı Projesi Kapsamında Fransa'ya Çalışma Ziyareti Yapıldı

07.02.2020
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz "Katılım Hakkı" Projesi kapsamında Avrupa Birliği ülkelerindeki iyi örnekleri yerinde izlemek amacıyla planlanan çalışma ziyaretlerinin ilki 20-23 Ocak 2020 tarihlerinde Fransa'ya gerçekleştirildi. 

Sivil toplum örgütleri ve kamu kurumlarının ortaklaşa katıldığı çalışma ziyaretinin ilk günü Strasbourg'da Avrupa Konseyi organlarına yönelik oldu. 

 
Avrupa Konseyi'nin 5 farklı biriminden temsilciler, çalışma alanlarını özetledi. Toplantılara Demokratik İnovasyon Bölüm Başkanı Mary Ann Hennessey, Demokrasi ve Yönetişim Bölüm Başkanı Dan Popescu, İyi Yönetişim Uzmanlık Merkezi Başkanı Alina Tatarenko, Seçimler ve Sivil Katılım Bölüm Başkan Yardımcısı Gennadiy Kosyak ve Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Yönetim Komitesi Sekreteri Tim Lisney katılım gösterdi. 
 
 
İkinci gün Paris'te yapılan ziyaretler ise Fransa Dışişleri ve AB Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Bölümü, Paris Belediyesi Katılımcı Bütçe Uygulaması, Fransa Başbakanlığı Open-Data uygulamasına yönelik gerçekleştirildi. 
 
Fransa hükümetinin Open Data için oluşturulan data.gouv.fr web sitesi, kamusal bilginin hükümet, kamu kurumları ve yerel yönetimler tarafından bir araya getirildiği, paylaşıldığı ve yayımlandığı bir portal işlevini görüyor. Kamusal verinin tek bir platformda toplanması, hizmetlerin ve uygulamaların planlanmasını kolaylaştırmakla birlikte, hükümet, iş dünyası, bireyler ve yurttaşlar arasındaki etkileşimi de teşvik ediyor. Ayrıca Avrupa Konseyi Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri Konferansı Başkanı Anna Rurka ile bir enformel toplantı yapıldı.
 
 
Çalışma ziyaretine kamu adına T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği katılım gösterdi. Çalışmaya katılan sivil toplum örgütleri ise Kapasite Geliştirme Derneği (KAGED), Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), Yaşama Dair Vakfı (Ya Da), Kaos-GL ve Gençlik Örgütleri Forumu (Go-For) oldu. 
Share
İlgili Eğitim