Ana içeriğe atla
Image
Manşet Yatay Görseli
Share

Mardin ve Urfa'dan da "Silahlar Sussun" Çağrısı

29.06.2010
Mardin'de 45, Urfa'da 44 sivil toplum örgütü ortak açıklamalarla hükümetin ve siyasi partilerin sorumluluk almasını; çatışmanın sonlanmasını ve demokratikleşmenin devam etmesini istedi.

İçerik Alınlık Resmi

Mardin'de 45, Urfa'da 44 sivil toplum örgütü ortak açıklamalarla hükümetin ve siyasi partilerin sorumluluk almasını; çatışmanın sonlanmasını ve demokratikleşmenin devam etmesini istedi.

Diyarbakır ve Batman'ın ardından Urfa ve Mardin'de de sivil toplum örgütleri ortak açıklama yaparak "silahların susması"nı istedi.

Mardin'de belediye başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu'nun okuduğu ve 45 örgütün destek verdiği açıklamada "Ülkemiz demokrasi, sivilleşme ve özgürleşme alanında önemli bir süreçten geçmektedir" denildi.

"Demokratik açılım süreci ülkemizin kronikleşmiş sorunlarına neşter vurmuş ve milletimizde büyük bir beklenti oluşturmuştur. Son günlerde artan terör ve hukuk dışı gelişmeler hepimizi derinden üzmekte ve endişelendirmektedir. Şiddet, terör, baskı ve demokrasi dışı yöntemlerin hiçbir sorunu çözmediği gibi, sorunların kronikleşmesine yol açmaktadır.

"Bu nedenle demokratik açılımın somut adımlarla daha güçlü bir şekilde sürdürülmesini talep ederken, silah ve şiddet yoluyla hak talep edenlerin de bir an önce silahlarını bırakmalarına çağrıda bulunuyoruz. Güvenlik demokrasi için feda edilemeyeceği gibi, demokrasi ve hukuk ta güvenlik için feda edilemez.”

"BDP, MHP ve hükümet sorumluluk alsın"

Urfa'da 44 örgütün imzaladığı açılama yapılan basın açıklamasıyla duyuruldu.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) şube başkanı İbrahim Coşkun 'Yyıllardır dökülen kan, sızlayan yürekler, silaha yapılan yatırım yetmiyormuş gibi, OHAL'in geri gelmesinden, özel harekat timlerinin bölgeye konuşlanmasından bahsediyoruz. Niçin? Daha fazla kan ve gözyaşı için mi?'' dedi.

''Bizim bir gece baskınından sağ kurtulan hayallerimiz vardı. Bir gün bu silahlar susacak, kardeş kanı dökülmeyecek, babalarını yitirmiş kimsesiz çocuklar sokaklarda Kürtçe ve Türkçe şarkılar söyleyerek misket oynayacaktı. Şimdi, kan kokulu akbabalar çıkmış diyorlar ki, 'O günleri hiç beklemeyin. Çünkü biz, hep çocuklarınızın cesetleri üzerinde beslenmeye devam edeceğiz. Biz de bölgedeki STK'lar olarak diyoruz ki, çekin o soğuk namlularınızı aramızdan.

Bizim çocuklarımıza sözümüz var. Silahların gölgesinde bir gelecek inşa etmek istemiyoruz. Bu süreçte, BDP ve MHP ile Hükümet üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadır.''

Diyarbakır'da 98, Batman'da da 83 örgüt bu hafta başında ortak açıklama yapmıştı.

 

http://bianet.org/bianet/siyaset/123059-mardin-ve-urfadan-da-silahlar-sussun-cagrisi

Share
İlgili Eğitim
İlgili İçerikler