Ana içeriğe atla
Image
şeffaflık endeksi
Share

Neyi Fonladığınızı Yayınlayın Kampanyası 2022 Yardım Şeffaflık Endeksi'ni Yayımladı

10.08.2022
Neyi Fonladığınızı Yayınlayın (Publish What You Fund) kampanyası 2022 Yardım Şeffaflık Endeksi'ni yayınlandı. Kampanyada uluslararası kuruluşların ve kalkınma ajanslarının yardım faaliyetleri izleniyor ve bir endeks hazırlanıyor.

Yardım Şeffaflığı Endeksi'nde beş bileşende gruplandırılmış bir dizi gösterge aracılığıyla ülkeler değerlendiriliyor. Yardım Şeffaflık Endeksi'nin 2022 sonuçlarına göre her zamankinden daha fazla yardım kuruluşunun iyi kalitede bilgi yayınladığı ve küresel sıralamada “çok iyi” veya “iyi” puan aldığı ortaya konuldu.

50 ülkenin değerlendirildiği Yardım Şeffaflık Endeksi'nde Türkiye'nin değerlendirmesinde yer alan TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) 49'uncu sırada ve çok zayıf olarak nitelendirildi.

Değerlendirmede son üç içinde yer alan Türkiye (TİKA), Çin (MOFCOM) ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (MOFAIC) standartlaştırılmış veriler yayınlamadığı ve bu kuruluşların web sitelerinin ise sınırlı bilgi sunduğu vurgulandı.

2022 raporunda dünya genelinde artan yardım ihtiyaçları ile şeffaflığa olan ihtiyacın büyüdüğünün altı çizilirken, COVID-19 salgını, gıda güvenliği krizi, Rusya-Ukrayna savaşı, iklim krizi gibi sorunların kısıtlı olan kaynaklar üzerinde ciddi baskılar oluşturduğu belirtildi.

2022 Yardım Şeffaflık Endeksi'ne buradan ulaşabilirsiniz.

yardım şeffaflık endeksi
doküman ikonu
İlgili Dokümanlar
İlgili Eğitim