Ana içeriğe atla
Image
Manşet Yatay Görseli
Share

Şendoğan Yazıcı Barış İçin Vicdani Reddini Açıkladı

28.06.2010
"Elime silah almam, savaşa katılmam" diyen Şendoğan Yazıcı, Harbiye Orduevi önünde vicdani reddini açıkladı. Yazıcı ile Türkiye'de vicdani reddini açıklayanların sayısı 121'e yükseldi.

İçerik Alınlık Resmi

"Elime silah almam, savaşa katılmam" diyen Şendoğan Yazıcı, Harbiye Orduevi önünde vicdani reddini açıkladı. Yazıcı ile Türkiye'de vicdani reddini açıklayanların sayısı 121'e yükseldi.

"Ben 36 yaşındayım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Evini geçindirmeye ve çocuklarına güzel bir gelecek kurmaya çalışan milyonlarca eşten biriyim sadece. Ancak ben halen askerlik görevimi yapmadım. Çünkü bir sivil olarak, 'askerlik' denen olgunun, bir görev olduğunu asla düşünmüyorum 'vicdani ret' hakkımı kullanıyorum ve buradan ilan ediyorum."

Şendoğan Yazıcı, operasyonların sürdüğü, savaş dilinin hakimiyetinin giderek yükseldiği bir dönemde vicdani reddini bu sözlerle açıkladı.

"Çocuklarıma sevgi ve barış dolu bir dünya bırakmak için silah denen o soğuk nesneye elimi sürmeyi reddediyorum. Her türlü canlıya, bitkiye, hayvanlara ve insanlara hiçbir şekilde zarar vermek istemiyorum. Şiddetin her türlüsüne karşıyım."

Türkiye'de vicdanini reddini açıklayan 121. kişi olan Yazıcı, "Daha önce vicdani retlerini açıklamış olan tüm dostlarımın yaşadıkları tecrübelere dayanarak başıma neler gelebileceğinin farkındayım. Bu farkındallıkla tüm vicdani retçilerin çabalarının bir parçası olacağım için çok mutluyum" dedi.

"İstemiyorsanız gitmeyin"

Yazıcı'nın Harbiye Orduevi önünde gerçekleştirmek istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Gruptakiler, eylemlerini orduevi ve TRT binası arasında yaptı. Yazıcı'ya Barış İçin Vicdani Ret Platformu üyeleri de destek verdi.

Boyunlarına beyaz tülbent takan gruptakiler, "Öldürmicez ölmicez kimsenin tetiği olmayacağız" yazılı pankart açtı.

Ezgi Aydın, gençlere "İnsan öldürmek sanat değildir ve bunun hiçbir meşruluğu olamaz. Ölmek ve öldürmemek, kardeş kanı dökmemek için özgür iradenizi kullanın. İstemiyorsanız gitmeyin" diye seslendi.

Aydın, birçok ülkede tanınan vicdani ret hakkının Türkiye'de de tanınmasını istedi; "Devlet vicdani reddin toplumsallaşmaması için medyasıyla, farklı baskı unsurlarıyla korku salmak istiyor. Ama bizler ölmeyi, öldürmeyi, itaat etmeyi, militarizmi reddettiğimizi haykırıyoruz" diye konuştu.

http://bianet.org/bianet/toplum/122994-sendogan-yazici-baris-icin-vicdani-reddini-acikladi

Share
İlgili Eğitim
İlgili İçerikler