Ana içeriğe atla
Image
Faaliyet
Share

STGM'de Dolu Dolu Üç Hafta: Yüzlerce Örgütle Buluştuk

23.05.2018
STGM’de Mayıs ayında örgütlerle eğitimlerde bir araya geldiğimiz ve ürettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. 

STGM’de Mayıs ayında örgütlerle eğitimlerde bir araya geldiğimiz ve ürettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. 

Geçtiğimiz üç hafta içinde STÖ Kaynak Merkezi eğitimleriyle örgütlerle buluşurken, İstanbul’da Microsoft NGO Day’la birlikte örgütlerin dijital dönüşümünü konuştuk, STÖ'ler İçin Google Reklam Bağışları AdWords Webinarı’nda ise STÖ’lere reklam kampanyaları aracılığıyla hedef kitleleriyle nasıl iletişim kurabileceklerini anlattık.

Nisan ayında yola çıktığını haber verdiğimiz STÖ Kaynak Merkezi’nin ilk eğitimini “Sivil Toplumda Temel Kavramlar ve Yaklaşımlar” başlığıyla 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara’da düzenledik. Üç günlük eğitimde ekolojiden romanlara, LGBT+’dan gençliğe, mültecilerden engellilere farklı konularda hak temelli faaliyet yürüten örgütlerle bir araya geldik. 22 örgütle buluştuğumuz eğitimde, sivil toplumun tarihsel gelişimi, sivil toplumun değişimle ilişkisi ve katkısı ile savunuculuk üzerine tartışma yürüttük. Dezavantajlı gruplar ve katılımcılık, sosyal içerme ve katılım hakkı gibi konuları masaya yatırdık.

9 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlediğimiz ‘Microsoft NGO Cloud Day: Dijital Dönüşüm Buluşması’nda ise yüzü aşkın örgütle dijital dönüşümü konuştuk.

Buluşmada Microsoft Türkiye CTO'su Onur Koç, STGM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Levent Korkut, Microsoft Philanthropies Türkiye Koordinatörü Mehmet Can İrhan, STGM Dijital İşler Koordinatörü Özgür Mehmet Kütküt, Microsoft 365 Eğitim Ürünleri Pazarlama Müdürü Levent Can, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı'ndan Özgür Saraç, Microsoft Eğitim Çözümleri Uzmanı Ozan Gündüz, Suriyeli mültecilere yapılan yardımları koordine eden Yardım Koordinasyon Birimi IT Yöneticisi Khaled Amir, Eğitim Vakfı Toplumsal Yaygınlaştırma Komite Üyesi Metin Örnek, Habitat Derneği Genel Müdürü Başak Saral, Bizpark Proje Yöneticisi Gizem Kütmen ve Microsoft Üretkenlik ve Güvenlik çözümleri Uzmanı Gözde Sayın çalışmalarını ve deneyimlerini aktardı.

STÖ'ler İçin Google Reklam Bağışları (AdWords) Webinarı’nı 15 Mayıs’ta düzenledik. Webinar STGM - TechSoup Türkiye işbirlğiyle gerçekleşirken, Barış Yaşbala'nın katıldığı bu webinarda Google Reklam Bağışları ile STÖ'lerin nasıl Adwords hesaplarını kurup yönetebileceklerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları ele aldık.

 “Sivil Toplumda Temel Kavramlar ve Yaklaşımlar” eğitiminin ikinci ayağını 16-18 Mayıs 2018 tarihlerinde yine Ankara’da düzenledik. Eğitimde Ankara'dan Rize'ye, Diyarbakır'dan Aydın'a, İstanbul'dan Manisa'ya Kırklareli'nden Mersin'e kadar pek çok farklı kentte çeşitli başlıklarda hak temelli çalışma yapan örgütle buluştuk.

Üç günlük eğitimde sivil toplumun değişimle ilişkisini, savunuculuğu, hak, ihtiyaç ve yardım temelli örgütlenme yaklaşımları arasındaki farkları, dezavantajlı grupları ve katılımcılığı konuştuk.

Eğitimin son gününde ise Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi Stefano Calabretta’nın  ve STGM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Korkut’un katılımıyla “Avrupa Birliği ve Sivil Toplum” panelini gerçekleştirdik.

Panelde Korkut, “Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişiminde AB’nin Rolü” başlığıyla sunuş yaparken, Calabretta ise “Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişiminde AB’nin Desteği” başlıklı bir konuşma yaptı.

STÖ’lere dijital dönüşümde gerekli temel becerileri kazandırmayı ve dijital dünyaya uyum için yol haritası sunmayı hedeflediğimiz “STÖ’ler İçin Dijital Okuryazarlık ve Dijital Dönüşüm” eğitiminde ise bulut tabanlı ofis uygulamaları, bulut e-posta servisleri, veri güvenliği, dijital güvenlik, proje süreç ve vaka yönetimi için dijital araçlar, iş planlaması ve bütçe takibi için dijital çözümler ve bu uygulamalara geçiş süreci gibi konuları ele aldık.

İki gün süren eğitimde yine farklı kentlerden farklı alanlarda hak temelli çalışma yürüten örgütlerle bir araya geldik.

 

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [JPG] [1.41M]
  2. BAŞLIK YOK [JPG] [5.34M]
  3. BAŞLIK YOK [JPG] [65.60K]
  4. BAŞLIK YOK [JPG] [65.60K]
  5. BAŞLIK YOK [JPG] [185.16K]
  6. BAŞLIK YOK [JPG] [2.51M]
  7. BAŞLIK YOK [JPG] [115.11K]
Share
İlgili İçerikler