Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Ortak alanlarda kullanılan mekanların cinsiyetsizleştirilmesi mümkün mü?

Güncelleme Tarihi 25.09.2018

Ortak alanlarda kullanılan mekanların cinsiyetsizleştirilmesi mümkün mü? Bu sorunun yanıtı dünya çapında bir polemiğin konusu... Uluslararası LGBT+ hareketinin cinsiyetsiz alanlar oluşturulması için başlattığı kampanya ABD'den Avusturalya'ya kamuoyunu ikiye bölmüş durumda. 

Kabinlerin, soyunma odalarının ve tuvaletlerin cinsiyetlere göre ayrılmasına karşı çıkan kampanyayı yürüten aktivistler cinsiyetçi uygulamalar yüzünden kuir* bireylerin bu ortak alanları rahatça kullanamadıklarını, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını ve kamu alanlarındaki ayrımın toplumda kutuplaşma yarattığını öne sürüyor. Kampanyaya destek veren Uluslararası Af Örgütü de kamu alanlarındaki bu cinsiyete yönelik ayrımın Kuir bireylerin ayrımcılığa ve cinsiyetçiliğe maruz kalmalarına neden olduğunu belirtiyor.

Oklahama'da 12 yaşındaki trans bir kız çocuğunun kadınlar tuvaletini kullanmasından sonra bir Facebook grubunda paylaşılan nefret mesajları ise kuir bireylerin karşı karşıya kaldıkları şiddeti gözler önüne seriyor. Okul öğrencilerinin velilerinin de içinde bulunduğu grupta, kız çocuğu için "yaratık" ve "öcü" ifadelerine yer verildi.

İnsan hakları savunucuları bu olay ve söylemlerin homofobik, transfobik eğilimlerin yükselişinin bir göstergesi olduğunu ifade ediyor ve 2016 Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir anketi hatırlatıyor. ABD Ulusal Trans Birey Eşitliği Merkezi'nin 28 bin trans birey ile yaptığı söz konusu anket, ABD'de her 10 trans bireyden birinin tuvalette tacize veya saldırıya uğradığını ortaya koyuyor.

Kampanyaya karşı çıkanlar ise kamu alanlarındaki bu ayrımın kadınları korumak için oluşturulduğuna vurgu yaparak cinsiyetsiz tuvalet gibi uygulamaların kadınlara ve cinsel azınlık gruplarına yönelik şiddet olaylarını arttırabileceğinden endişe ettiklerini ifade ediyor.

Şubat ayında ABD Başkanı Donald Trump trans bireylerin okullarda istedikleri tuvaleti kullanmalarına izin veren yönetmeliği yürülükten kaldırmıştı.

Ancak cinsiyetsiz tuvalet uygulamasına karşı çıkan tek kişi ABD Başkanı değil. İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi'nde bir araştırmacı trans bireylerin istedikleri tuvaleti kullanmasına yönelik yönetmeliğin kadınları riske soktuğu gerekçesiyle kaldırılmasını talep etti. Malezya'da aynı zamanda hukuk danışmanı olan bir müftü, herkesin doğduğu cinsiyete ayrılan tuvaleti kullanması gerektiğini bildirdi. Kanada'da trans bir erkek, bir barda erkekler tuvaletini kullandığı için güvenlik görevlisinin saldırısına uğradı.

* Azınlıkta kalan cinsiyet ve cinsel yönelimleri kapsayan şemsiye terim olan Kuir, LGBT+ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans...) bireyleri yeniden tanımlayarak bunları sadece cinsel değil, sosyolojik ve politik öğeler olduğunu savunan bilimsel bir teori.

Kaynak: Euronews

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.