TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube
CEİM E-Kütüphane Yeni Arayüzü ile Yayında

CEİM E-Kütüphane Yeni Arayüzü ile Yayında

Türkiye'nin toplumsal cinsiyet eşitliği alanında ilk hak temelli izleme kütüphanesi olan Cinsiyet Eşitliği İzleme Merkezi (CEİM) E-Kütüphane ara yüzünü yeniledi. 
> Devamı
‘Görünmez İşgücü’ Mevsimlik Gezici ve Göçmen Tarım İşçilerinin Covid-19 Süresince Yaşadıkları Nasıl Görünür Oldu?

‘Görünmez İşgücü’ Mevsimlik Gezici ve Göçmen Tarım İşçilerinin Covid-19 Süresince Yaşadıkları Nasıl Görünür Oldu?

COVID-19 pandemisinde mevsimlik tarım işçilerine ilişkin gelişmeleri izleyen Kalkınma Atölyesi, “Covid-19 Salgınında Dünyada ve Türkiye’de Mevsimlik Gezici ve Göçmen Tarım İşçilerine İlişkin Gelişmeleri İzleme ve Belgeleme Çalışması”ndan elde ettiği verileri dijital harita olarak yayınladı.
> Devamı
Genel Kurulların Ertelenmesi Sivil Toplum Faaliyetlerini Kısıtlıyor

Genel Kurulların Ertelenmesi Sivil Toplum Faaliyetlerini Kısıtlıyor

  COVID-19 pandemisiyle birlikte Genel Kurul toplantılarının ertelenmesi STÖ'lerin çalışmalarını aksatıyor. Genel Koordinatörümüz Tezcan Eralp Abay durumu Sivil Sayfalar'a değerlendirdi. 
> Devamı
Beş Ülkeden Geçen Kültür Rotası 'viaEurasia' Artık Mobilde

Beş Ülkeden Geçen Kültür Rotası 'viaEurasia' Artık Mobilde

Kültür Rotaları Derneği'nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen Avrasya Yolu’nda Yürüyüş Projesi kapsamında hazırladığı ücretsiz Avrasya Yolu aplikasyonu ‘viaEurasia’ artık kullanıma hazır.
> Devamı

"Erişilebilirlik Düzenlemelerini Ötelemek Engellileri Ötekileştirmenin Bir Diğer Adı"

Türkiye, tam 15 yıldır tüm kamu yapılarının ve toplu taşıma araçlarının engellilerin erişimine uygun hâle getirilmesi ile ilgili düzenlemeleri hayata geçirmiyor.
> Devamı
Engelli Bireyler İçin Bir Dayanışma Haritası: abledturkey.com

Engelli Bireyler İçin Bir Dayanışma Haritası: abledturkey.com

  İnsani Gelişme Vakfı,  İstanbul genelinde engelli bireylere farklı uzmanlık alanlarında destek sağlayan 100’den fazla kuruluşun bulunduğu bir online haritayı hayata geçirdi.
> Devamı

"Sivil Topluma İnanıyoruz ve Önerilerini Dikkate Alıyoruz"

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Levent Korkut'un moderasyonunda bu yıl 70'nci yaşını kutlayan Schumann Deklarasyonu'nu, Türkiye-Avrupa ilişkilerini ve Avrupa Birliği'nin sivil toplumla olan ilişkisi üzerine konuştuk.
> Devamı
Süryanilere Ait Somut Olmayan Kültürel Miras Sitesi Yayında

Süryanilere Ait Somut Olmayan Kültürel Miras Sitesi Yayında

Mardin ve çevresinde "Süryani Somut Olmayan Kültürel Mirasının Belgelenmesi ve Yaygınlaştırılması" projesinin internet sayfası kullanıma açıldı. 
> Devamı
Gençlik Örgütleri Forumu'ndan COVID-19 Problem Haritası

Gençlik Örgütleri Forumu'ndan COVID-19 Problem Haritası

  Gençlik Örgütleri Forumu ( Go-For) COVID-19 pandemisinin gençler üzerindeki etkilerini izlemek üzere bir haritalama çalışması başlattı.  Pandemi süresince genç bireylerin yaşadığı problemleri ve hak ihlallerini raporlamak üzere harekete geçen Go-For, pandemiden kaynaklı sorun yaşayan gençlerin haritaya bildirim yapmasını bekliyor. 
> Devamı
Çocuk Haklarının Hafıza Kutusu: Sadece Çocuk

Çocuk Haklarının Hafıza Kutusu: Sadece Çocuk

Çocuğun insan hakları ve çocuk hakları hareketine dair hak temelli bir bellek oluşturma çabasıyla kurulan Sadece Çocuk Girişimi, "Çocuk Hakları ve Bellek Söyleşileri" ile Türkiye'nin çocuk hakları alanına ışık tutuyor.  Çocuk Hakları ve Bellek Söyleşileri" "Sadece Çocuk Hafıza Kutusu" ve YouTube'tan izlenebiliyor.  
> Devamı

"Türkiye’deki Gençlik Mücadelesi Gençlerin Birey Olma Mücadelesidir"

Gençlik Örgütleri Forumu'ndan Çağlar Yenilmez'le gençlik hakları kavramını, Türkiye'nin gençlik politikasını, son zamanlarda sıkça gündeme gelen Z kuşağını ve koronavirüs krizinde gençlerin neler yaşadığını konuştuk.
> Devamı
STGM- Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İşbirliği Devam Ediyor

STGM- Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İşbirliği Devam Ediyor

Geçtiğimiz Ocak ayında başlayan Batı Balkanlar ve Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri için Teknik Destek Projesi ( Avrupa Birliği TACSO 3) STGM işbirliğiyle faaliyetlerine başladı.   
> Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

STGM'den Duyurular

Dernek ve Vakıflar için İktisadi İşletme Yönetimi Sık Sorulan Sorular Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 28.08.2020
Finansal sürdürülebilirliği sağlamak, dünyanın her yerinde sivil toplum örgütlerinin temel isteği ve ihtiyacı… Sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmaları içinde iktisadi işletme ise sıkça başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. STÖ’ler bağış, aidat toplama gibi çalışmaları yetersiz kaldığında ihtiyaç duydukları geliri elde etmek için ticari işletme kurma yolunu tercih edebiliyorlar.
 
Peki, iktisadi işletme nedir? Hangi mevzuata tabidir? İktisadi işletme kurmak için neler gerekir? Bu ve benzer soruların yanıtlarını bir bilgi notunda toparladık. 
 
Dernek ve vakıfların kaynak geliştirme çalışmaları içerisinde yer alan iktisadi işletmelere ilişkin sık sorulan soruların yer aldığı bu bilgi notu aracılığıyla, iktisadi işletmelerin kuruluş adımları, hangi mevzuata bağlı olduğu, ödemekle yükümlü olduğu vergiler ve ücretler ve iktisadi işletme yürütürken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi alabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

Fongogo Kitlesel Fonlama Platformu ile Gerçekleştirdiğimiz Webinar Kaydı Yayında

Güncelleme Tarihi 28.08.2020

Sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla düzenlediğimiz "STÖ’ler için Kaynak Geliştirme Seminerleri"nin ikincisinde Türkiye'deki ilk kitlesel fonlama platformlarından Fongogo Kitlesel Platformu Genel Koordinatörü Catherine Dilmener’le söyleştik. 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında düzenlediğimiz webinarda,  Fongogo'yu yakından tanırken, sivil toplum örgütlerinin Fongogo’dan nasıl yararlanabileceğini, Fongogo’dan yararlanmanın koşullarını ve başarılı bir kitlesel fonlama kampanyası yürütmenin ipuçlarını konuştuk.

» Haberin Devamı

"STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" Bilgi Notu Yayında

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Örgütlerde yapılması gereken çalışmaların ve işlerin sahiplenilmesini sağlamak için önemli çalışmalardan biri de organizasyon yapısının belirlenmesi... Bu anlamda, STÖ'lerde görev ve sorumlulukların netleştirilmesi, paydaşların beklentilerinin doğru şekilde karşılanması için organizasyon yapısının belirlenmesi her örgüte özgü bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Peki, organizasyon yapısı nasıl belirlenir?
 
Bu sorunun yanıtı için Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız "STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" başlığıyla bir bilgi notu hazırladı.

» Haberin Devamı

Toplantı Yönetimi Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 09.09.2020
Sivil toplum örgütleri olarak çalışmaları organize edebilmek ve etkinlikleri planlayabilmek için sıklıkla toplantılarda buluşuyoruz. Ancak uzayan toplantılar çalışma temposunu ve verimini etkileyen sorunların başında geliyor. Günün önemli bölümü toplantılar ile geçerken zamanın verimli kullanılabilmesi oldukça önemli.  Sorunların çözüldüğü, kararların alındığı ve gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı yer olan toplantıların iyi planlanmaya ve yönetilmeye ihtiyacı var. Peki, iyi bir toplantı nasıl planlanır? 
 
Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE:Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız bu sorunun yanıtı için  "Toplantı Yönetimi" başlıklı bilgi notu hazırladı. 

» Haberin Devamı

"Sivil Toplumun Karar Verme Süreçlerine Katılımıyla ilgili İyi Uygulama İlkeleri" Türkçeleştirildi

Güncelleme Tarihi 26.06.2020
Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri Konferansı’nda 30 Ekim 2019 tarihinde kabul edilen “Sivil Toplumun Karar Verme Süreçlerine Katılımıyla ilgili İyi Uygulama İlkeleri” Katılım Hakkı projemiz kapsamında Türkçeleştirildi.
 
Dokuz başlığın yer aldığı dökümanda, demokratik süreçteki tüm aktörlere STÖ’lerle resmi makamlar arasındaki somut pratik diyalog ve işbirliği deneyimlerine dayanan kavramlar yer alıyor. 

» Haberin Devamı

E-Posta Listemize Katılın!

e-posta

Bilgi Yönetim Sistemi

E-Posta
Şifre

STGM Etkinlik Takvimi

<< Eylül 2020 >>
PtSaÇaPeCuCtPa
 123456
78910111213
141516171819
20
21222324252627
282930    
  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
  • Dosya Konusu: Engellilerin Katılımı

    Röportaj: Süleyman Akbulut, (Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Koordinatörü)

  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
İki ayda bir yayımlanan STGM bülteni
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.