Ana içeriğe atla
Image
sivil sesler
Share

Sivil Sesler Festivali

Farklılıklarımızın zenginlik olduğunu ve farklılıkların birlikte yaşayabileceğini göstermek için en temel enstrümanlarımızdan biri seslerimiz ve Sivil Sesler Festivali farklı çalışma alanlarından gelen sivil toplum örgütlerinin alanlarındaki deneyimlerini, birikimlerini, çalışmalarını ve hayallerini paylaşabilecekleri çok sesli bir koro…

Türkiye’nin sivil toplum aktörlerini bir araya getiren ilk etkinliklerden biri olan Sivil Sesler Festivali'ni sivil toplum öznelerinin bir araya gelerek daha iyi bir dünya için neler yapılabileceğini konuştuğu, tartıştığı bir alan olarak kurguluyor ve hayata geçiriyoruz. 

Sivil Sesler Festivali'nde Türkiye'nin farklı kentlerinde ve farklı tematik alanlarda çalışma yürüten sivil toplum örgütleri stantlar aracılığıyla çalışmalarını tanıtma imkanı bulabilirken, yine çeşitli atölye, panel, forum ve söyleşi etkinlikleriyle sivil toplum örgütleri bir araya gelerek birbirini tanıma, iş birliği olanaklarını konuşma ve alanlara dair tartışma olanağı yakalıyor. 

Sivil Sesler Festivali'ni ilk kez 2009’da düzenledik. İstanbul’da Küçükçiftlik Park’ta düzenlenen iki günlük festivalde çocuk haklarından engelli haklarına, gençlik haklarından mülteci haklarına, kadın haklarından çevre haklarına kadar pek çok farklı alanda hak temelli çalışma yürüten yüze yakın örgütle bir araya geldik.

İki yıllık bir aradan sonra 2011 yılının Temmuz ayında ise bu kez anayasa değişikliğini gündeminde “Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz” diyerek sivil toplum örgütleriyle Ankara’da buluştuk. Türkiye’nin farklı bölgelerinden yüzden fazla sivil toplum örgütünün buluştuğu bu festivalde eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu ve ekolojik bir anayasa için talepler hazırlandı ve yasa yapıcılara çağrı yapıldı. 

2014 yılının Mayıs ayında düzenlenen üçüncü festival ise Soma’daki facianın yarattığı bulutların altında düzenledik. Bir forum olarak organize ettiğimiz ve özgürlüğümüzün sınırlarını konuşmak üzere tasarladığımız bu buluşmada “yaşam hakkı” ekseninde özgürlüğün sınırlarını konuştuk. 

Yola çıktığı ilk günden itibaren sürekli olmasını istediğimiz ancak çeşitli sebeplerle düzensiz gerçekleştirdiğimiz Sivil Sesler’in son buluşması ise 2019 yılında oldu. İstanbul’da gerçekleştirilen festivalde Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle sivil toplumun dünden bugüne yarattığı değişimleri tartıştık.

Türkiye’den ve dünyadan çeşitli sivil toplum aktörlerini aynı sahada bir araya getiren ilk etkinliklerden biri olan Sivil Sesler Festivali Hakkında detaylı bilgi almak için www.sivilsesler.org sayfasını ziyaret edebilir, festivalle ilgili aklınıza takılan soruları iletmek için [email protected] adresini kullanabilirsiniz.