Ana içeriğe atla
Image
konuşma
Share

Afet sonrasında Yükseköğretimde Eğitime Erişim Hakkının İzlenmesi Odak Grup Çalışmasına Davet

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları - UİÇ Derneği yürütmekte olduğu "Afet sonrasında Yükseköğretimde Eğitime Erişim Hakkının İzlenmesi" adlı çalışma kapsamında bir odak grup çalışması gerçekleştirilecek. Dernek bu çalışma için Hatay'dak, üniversite öğrencilerine ulaşmak için bir çağrı yaptı.  

Odak grup çalışması 28 Mart Perşembe günü tercihli olarak iki ayrı saat aralığında planlanmış olup, 13.00-14.00 arasında veya 21.00-22.00 arasında ki zaman aralığında yapılacak. Katılımcıların sadece bir oturuma katılması yeterli olacak. Odak gruba katılım için buradaki formun doldurulması talep ediliyor.

Odak Grup Hakkında Bilgilendirme 

Katılımcıların kimlik bilgileri gizli tutulacak ve hiçbir bilgi üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır. Katılımcılara, odak grup toplantısından istedikleri zaman ayrılabilecekleri ve her soruyu cevaplamak zorunda olmadıkları hatırlatılacaktır. Toplantı, Zoom üzerinden gerçekleşecek ve ses kaydı alınacaktır. Katılımcıların bu şartları kabul etmeleri durumunda çalışmaya katılımları sağlanacaktır.

Katılımcılar kimler olabilir?

  • Hatay'da yükseköğretime devam eden veya deprem sürecinde eğitimine devam eden farklı disiplinlerden ve yıl seviyelerinden öğrenciler
  • Toplumsal cinsiyet, etnik köken, mülteci durumu ve engellilik durumu gibi çeşitliliği temsil eden öğrenciler
  • Afet sonrası toparlanma sürecinde eğitime erişime ilişkin deneyimi olan aktivistler, sivil toplum temsilcileri, kanaat önderleri, akademisyenler 

Yöntem nasıl?

Tarih: 28 Mart Perşembe 2024 

Saat Tercihleri: 13.00-14.00 veya 21.00-22.00 

Katılımcı Sayısı: 6-10 öğrenci (Çeşitliliği sağlamak için birden fazla oturum düzenlenebilir)

Buluşma Şekli: Zoom üzerinden sanal bir toplantı olarak gerçekleştirilecek.

Süre: Yaklaşık 90-120 dakika

Yönetici: Deneyimli bir moderatör tarafından yönetilecek

Kayıt: Ses kaydı (katılımcıların onayı alınarak) ve not alınacak.

Sorular, moderatör tarafından sözlü olarak aktarılırken, ayrıca Zoom chat kutusuna da yazılacak. Katılımcıların her soruya yanıt vermek zorunda olmadıkları, ne kadar çok katılım olursa çalışmanın o kadar verimli geçeceği belirtilecektir.Katılımcılar istedikleri zaman, mazeret belirtmeksizin çalışmadan ayrılabilirler.Görüşme, yaklaşık 10 soru içerecek ve yaklaşık 1 saat sürecektir. Söz almak isteyen katılımcılar chat’e yazabilir veya el ikonuna basabilirler. Katılımcılardan mümkünse görüntülerini açık tutmaları ve soruları sözlü olarak yanıtlamaları rica edilecektir. 

İlgili Eğitim