Ana içeriğe atla
Image
ECOD
Share

Avrupa Demokrasi Başkenti Projesi Yurttaş Jürisine Katılın!

Avrupa Demokrasi Başkenti Projesi, yılın Avrupa Demokrasi Başkentini seçmek için yurttaş jürisine davet ediyor.

Demokrasiyi güçlendirmek için Avrupa çapında bir girişim olan Avrupa Demokrasi Başkenti Projesi kapsamında Avrupa Demokrasi Başkenti unvanı için yarışmak üzere başvuruda bulunan kentler, 10 bin Avrupa vatandaşından oluşan bir jüri tarafından her yıl Avrupa Demokrasi Başkenti olmak üzere değerlendirilecek. İlk şehir ise Ocak 2023'te belirlenecek.

Proje kapsamında 2022'den başlayarak her yıl için bir Avrupa Demokrasi Başkenti belirlenecek. Avrupa Demokrasi Başkenti, uzmanlardan oluşan bir uzman jürisi ve 10 bin Avrupa vatandaşından oluşan bir yurttaş jürisi tarafından beş aşamalı bir süreçte seçilecek ve bu onursal unvanı alacak.

Avrupa Demokrasi Başkenti unvanını alan kent, sivil toplum ve vatandaşlarıyla birlikte demokrasiyi güçlendiren çeşitli etkinliklerin küratörlüğünü yapacak ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Yine Avrupa'nın her yerinden ziyaretçiler de bu çabaları gözlemlemek ve bunlara katılmak üzere davet edilecek.

3 şehir Avrupa Demokrasi Başkenti unvanı için yarışıyor

Avrupa Demokrasi Başkenti olmak için yapılan çağrıya 11 ülkeden 22 şehir adaylık başvurusunda bulundu.

Uzman jüri tarafından seçilen ve kısa listeye giren üç şehir ise İspanya'dan Barselona, Belçika'dan Brüksel ve ve Portekiz'den Baraga oldu. Yurttaş oylaması sonrasında bu üç şehirden biri 2023 Ocak ayında ilk Avrupa Demokrasi Başkenti unvanını alacak.

Yurttaş Jürisi, 2022 yılı sonuna kadar Avrupa Konseyi'nin 46 ülkesinin tamamında kurulacak. Türkiye de yurttaş jürisine katılabilecek ülkeler arasında yer alıyor. 

Yurttaş Jürisi’ne kabul edilenler hangi şehrin birinci olacağına karar verirken, aynı zamanda aday şehirlerdeki etkinliklere katılma fırsatı yakalayacak ve düzenlenecek bilgilendirme oturumlarına, eğitimlere ve çalıştaylara da katılabilecek.

Yurttaş Jürisi hakkında detaylı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz: https://capitalofdemocracy.eu/join-the-citizens-jury/

ECoD
İlgili Eğitim