Ana içeriğe atla
Image
kültür rotaları
Share

Beş Ülkeden Geçen Kültür Rotası 'viaEurasia' Artık Mobilde

10.08.2020
Kültür Rotaları Derneği'nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen Avrasya Yolu’nda Yürüyüş Projesi kapsamında hazırladığı ücretsiz Avrasya Yolu aplikasyonu ‘viaEurasia’ artık kullanıma hazır.

İçerik Alınlık Resmi

Kültür Rotaları Derneği'nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen Avrasya Yolu’nda Yürüyüş Projesi kapsamında hazırladığı ücretsiz Avrasya Yolu aplikasyonu ‘viaEurasia’ artık kullanıma hazır.

Google Play Store(Android) ve Appstore’da(IOS) sunulan uygulamada Avrasya Yolu’nun ağını oluşturan; Aziz Paul Yolu, Frig Yolu, Evliya Çelebi Yolu, Mysia Yolları, Hoşgörü Yolu, Sultanlar Yolu ve Via Egnatia rotaları yer alıyor.  Uygulama, Türkçe, İngilizce ve Yunanca dil seçenekleriyle kullanılabiliyor.
 
Aplikasyonda seçilen rotanın haritası bir kez indirildikten sonra arazide internet bağlantısına ihtiyaç duymadan uygulamayı kullanabiliyorsunuz. yol kaybetme korkusu olmadan hareket imkanı sağlayan uygulamada yürüdüğünüz yol boyunca iziniz sizi takip ediyor.
 
 
Yürüyüşe özel tasarlanan uygulama aracılığıyla, güvenli bir yürüyüş imkanı sunarken her rotanın taslak haritasını, uzunluğunu, kısa açıklama metnini ve yükseklik profilini yürüyüşünüzden önce inceleyerek ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlık yapmak da mümkün.
 
Uygulama Türkiye için konaklama için rezervasyon için destek sunarken, hava durumu, rehber kitaplar, haritalar ve güncel rota değişiklikleri veya uyarıları hakkında son dakika bilgilerini de iletiyor. 

Beş Ülkeden Geçen Rota

Avrasya Yolu, İngiltere’deki Canterbury şehrinden Roma’ya uzanan, İtalya ve Balkanlar üzerinden geçerek Türkiye’nin batı kıyısı boyunca ilerleyen ve güneybatıda, Likya toprakları kıyısındaki Demre’ye ve ötesine ulaşan zorlu ve uzun mesafeli bir kültür rotası. Avrasya Yolu; Türkiye, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve İtalya'dan geçiyor. 

Avrasya Yolu'nun etapları şöyle;  

  • Via Francegina del Sud – Roma’dan Bari’ye (900 km)
Avrasya Yolu, Arnavutluk’un Durres şehrinden itibaren Via Egnatia rotasını izler. Roma ile Konstantinopolis (modern İstanbul) arasındaki antik yol olan Via Egnatia, Adriyatik Denizi ve İstanbul Boğazı arasındaki Roma kolonileri arasında ulaşım sağlamak amacıyla inşa edilmişti. Avrasya Yolu’nun bu etabı Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’dan geçer (900 km). Rota daha sonra, Edirne üzerinden Türkiye sınırını geçmek için kuzeye döner ve ardından, İstanbul’un hemen kuzeyinden Boğaz’ı geçerek Sultanlar Yolu‘nu takip eder (200 km). Şile’ye kadar Karadeniz kıyısından ilerledikten sonra Diokletian’ın başkenti olan Nikomedia’ya doğru döner. Bu noktada güneye döndükten sonra, Türkiye’de bulunan aşağıdaki kültür rotalarını birbirine bağlayarak ilerler:
  • Hoşgörü Yolu (kuruluş: 2017) erken Hristiyanlık döneminde Hoşgörü Fermanı’nın ilanı için izlenen rotayı temel alır (120 km).
  • Evliya Çelebi Yolu (kuruluş: 2011) Evliya Çelebi’nin 1671 yılında çıktığı hac yolculuğunda izlediği rotayı temel alır (416 km)
  • Frig Yolu (kuruluş: 2012) Kral Midas’ın hüküm sürdüğü topraklardan geçer (261 km)
  • Aziz Paul Yolu (kuruluş: 2004) Havari Aziz Paul’un ikinci yolculuğunu temel alır (499 km)
  • Likya Yolu (kuruluş: 2011) Antalya ile Fethiye arasında yer alır. Avrasya Yolu antik Likya Devleti sınırları içinde, Noel Baba olarak da bilinen 4. yüzyılda yaşamış Aziz Nikolaos’un bazilikasının bulunduğu Demre’de sona erer (582 km).

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [PNG] [3.36M]
  2. BAŞLIK YOK [JPG] [154.87K]
Share
İlgili İçerikler