Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

Bilgi Kuluçka'da Yeni Dönem Başlıyor

11.12.2018
Hak temelli STK’lar ve yurttaş girişimlerini destekleyen Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi dört ay sürecek yeni programı için başvuruları almaya başladı.  Yeni dönemde İstanbul’da bulunan, zarar görebilir ve hassas gruplar alanında çalışan (çocuk, kadın, engelli, mülteci, etnik azınlıklar, LGBTİ gibi sosyal desteğe ihtiyacı olan) STK’ların ve yurttaş girişimlerinin kurumsal yapılarını stratejik olarak geliştirmeye destek olmak için "genel kapasite gelişimi" programı yürütecek.  Ocak- Mayıs 2019 tarihleri arasında toplamda 4 ay sürecek olan programda Sosyal Kuluçka Merkezi çalışanlarından danışmanlık ve kurumun ihtiyacına yönelik uzmanlığı bulunan bir mentor desteği başta olmak üzere Sosyal Kuluçka Merkezi’nde ofis alanı, eğitimleri/toplantıları desteklemek amacıyla atölyeler, hukuki destek ağından yararlanma ve alanda çalışan deneyimli örgütlere yapılacak çalışma ziyaretlerine katılma gibi imkanlar da sağlanacak.  Programla ilgilenenlerin 17 Aralık 2018 tarihi saat 17:00’ye kadar başvuru formunu doldurması gerekiyor. Sonuçlar ise 24 Aralık 2018 tarihinde  açıklanacak.

Hak temelli STK’lar ve yurttaş girişimlerini destekleyen Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi dört ay sürecek yeni programı için başvuruları almaya başladı.  Yeni dönemde İstanbul’da bulunan, zarar görebilir ve hassas gruplar alanında çalışan (çocuk, kadın, engelli, mülteci, etnik azınlıklar, LGBTİ gibi sosyal desteğe ihtiyacı olan) STK’ların ve yurttaş girişimlerinin kurumsal yapılarını stratejik olarak geliştirmeye destek olmak için "genel kapasite gelişimi" programı yürütecek. 

Ocak- Mayıs 2019 tarihleri arasında toplamda 4 ay sürecek olan programda Sosyal Kuluçka Merkezi çalışanlarından danışmanlık ve kurumun ihtiyacına yönelik uzmanlığı bulunan bir mentor desteği başta olmak üzere Sosyal Kuluçka Merkezi’nde ofis alanı, eğitimleri/toplantıları desteklemek amacıyla atölyeler, hukuki destek ağından yararlanma ve alanda çalışan deneyimli örgütlere yapılacak çalışma ziyaretlerine katılma gibi imkanlar da sağlanacak. 

Programla ilgilenenlerin 17 Aralık 2018 tarihi saat 17:00’ye kadar başvuru formunu doldurması gerekiyor. Sonuçlar ise 24 Aralık 2018 tarihinde  açıklanacak.

BAŞVURANLARDA ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

- Zarar görebilir ve  hassas gruplar alanında (çocuk, kadın, engelli, mülteci, etnik azınlıklar, LGBTİ gibi sosyal desteğe ihtiyacı olan gruplar)  çalışıyor olmak,

- Kar amacı gütmeyen bir tüzel kişiliğe sahip olmak (dernek, vakıf, vb.) ya da tüzel kişiliğe sahip olmayan ve bir sosyal sorunu çözmeye yönelik faaliyet yürüten bir yurttaş girişimi olmak,

- Tüzel kişiliği bulunsun ya da bulunmasın ilgili sivil girişim bünyesindeki ekibin en az 1 yıldır beraber çalışıyor olması,

- Tüzel kişiliği olmayan sivil girişimlerin en az 5 kişilik bir ekibe sahip olması 

- Programın faaliyetlerine sürekli olarak katılacak iki kişinin bulunması,

- Program döneminde ekibin (Ocak – Mayıs 2019) İstanbul’da bulunması (çalışılan konu/hedef kitle İstanbul dışında olabilir),

- Tüm ekibin Ocak - Mayıs 2019 döneminde program bünyesinde odaklanılacak konulara  yönelik motivasyon, zaman ve kapasiteye sahip olması,

- Hak temelli bir yaklaşımla sosyal sorunların çözümüne odaklanılması.

- Kurumun ihtiyaçlarıyla Sosyal Kuluçka Merkezi'nin sağlayacağı katkıların örtüşüyor olması.

PROGRAM NASIL BİR YAKLAŞIMLA YÜRÜTÜLMEKTEDİR?

Her kurumdan en az iki kişinin Sosyal Kuluçka Merkezi etkinliklerine katılarak (toplantı, atölye/eğitim saatleri çalışan dostu biçimde kurgulanmaktadır) kurum ile Kuluçka Merkezi arasındaki ilişkiyi yürütmeleri beklenir. Ayrıca bu katılımcılar, kendi kurumlarının gelişimleriyle ilgili ihtiyaçlarını ortaya çıkartmalarına yönelik desteklenecek, her kurumun kendi çıkardığı ihtiyaçlardan birine odaklanılarak ilgili bir mentor ile eşleşmeleri sağlanacaktır.

Süreç, Sosyal Kuluçka Merkezi çalışanları ve diğer uzmanların hayata geçireceği atölyelerle desteklenecektir. Atölyeler konuyla ilişkili strateji geliştirme, kurum için karar verme süreçleri, örgüt yönetimi, proje yönetimi, iletişim, kaynak geliştirme ve savunuculuk gibi konularda olacaktır. 

Kurumlar kendi belirledikleri zaman aralığında mentorlarla üzerinde çalışmak istedikleri konu çerçevesinde toplantılar düzenleyerek süreci ilerletecektir. 

Bu çalışmalara ek, gerekiyorsa, kuruma özel farklı eğitim, vb. olanaklarının tasarlanması ve uygulanması da sağlanabilir.

Yapılacak değerlendirme sonucu programa 10 STK/yurttaş girişimi kabul edilecektir.

Başvuru ve diğer sorularınız için [email protected] adresine mail atarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Share
İlgili İçerikler