Ana içeriğe atla
Image
8 mart kadınlar
Share

BM Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) 68. Oturumu İçin Bilgi Notu Yayınlandı

UN Women ‘yan’ ve ‘paralel’ etkinliklerle sivil toplum katılımı için çok çeşitli fırsatlar yaratan Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu'nun 68'nci oturumu için bir bilgi notu hazırladı. 

Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) 68. Oturumu bu yıl 11-22 Mart 2024 tarihleri arasında “Yoksulluğun ele alınması, kurumların güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet perspektifiyle finansman sağlanması yoluyla toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine ulaşılmasının ve kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesinin hızlandırılması” öncelikli ana teması ve gözden geçirilecek konu olarak belirlenen “ Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için sosyal koruma sistemleri, kamu hizmetlerine erişim ve sürdürülebilir altyapı” teması ile gerçekleştirilecek.

KSK 68. Resmi Oturumu esnasında Komisyon temalarını ve diğer kritik toplumsal cinsiyet eşitliği konularını tartışmak üzere ‘yan’ ve ‘paralel’ etkinlikler düzenlenecek. ‘Yan etkinlikler’ BM üye devletleri, hükümetler arası kuruluşlar ve BM kuruluşları tarafından organize edilirken, paralel etkinlikler sivil toplum örgütleri tarafından planlanıyor.

Bilgi notuna ekteki dokümandan ulaşabilirsiniz. 

İlgili Eğitim