Ana içeriğe atla
Image
eğitim
Share

Çelikel Eğitim Vakfı’nın “Alev Topları Programı” Yeni Bursiyerlerini Arıyor

16.08.2022
Rıdvan Çelikel tarafından 2007 yılında kurulan Çelikel Eğitim Vakfı’nın gençlere sağladığı burs, sosyal ve kültürel gelişim destek programı “Alev Topları” 11. yılına giriyor. Program, ihtiyaç sahibi ve başarılı üniversite öğrencilerine 12 aylık burs desteğinin yanı sıra; eğitimler, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılım, dergi abonelikleri, kitap hediyeleri gibi çalışmalarla gelişim desteği de sunuyor.

Adını, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında daha nitelikli eğitim almak üzere yurt dışına gidecek gençlere yazdığı telgrafta, “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz” anekdotundan alan “Alev Topları Programı”, 11. senesinde de kıvılcımlarına sağladığı desteği sürdürüyor. Kişisel farkındalığı yüksek, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal sorunlara kalıcı çözümler üretebilen, etik bakış açısına sahip bireylerin yetişmesine olanak sağlamak için Rıdvan Çelikel’in kurduğu Çelikel Eğitim Vakfı’nın yürüttüğü program, bursiyerleri için sürekli gelişim ekosistemi sağlıyor, onlarla sürekli iletişim ve etkileşimi önemsiyor.

Burs desteğinin yanı sıra sosyal ve kültürel gelişim fırsatları da sağlanacak.

Program kapsamında, kıvılcımlara 2022-23 eğitim öğretim yılı için, 12 ay boyunca aylık 1500,00 TL tutarında burs desteği verilecek. Bununla beraber, her kıvılcım grubuna özel tasarlanan duygusal ve sosyal gelişim odaklı atölye ve seminerler, sanat faaliyetlerine katılım, kitap hediyeleri, dergi ve çeşitli kart abonelikleri gibi destekler ile kıvılcımların kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlanıyor. Yeni kıvılcımların “Akran Danışmanlık Sistemi” ile deneyimli kıvılcımlardan alacakları danışmanlık desteği ise, üniversitenin ilk yıllarındaki uyum süreçlerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, Çelikel Eğitim Vakfı’nın çeşitli proje ve programlarında sürdürülebilir gönüllülük imkânı yakalayan kıvılcımların ilgi alanlarını etki alanlarına dönüştürerek değer yaratmaları ve sosyal becerilerini deneyimleyerek geliştirebilmeleri de hedefleniyor. “Profesyonel Gelişim Desteği” ile mezuniyet öncesi staj olanakları ve profesyonel çalışma hayatları için kariyer danışmanlığı desteği de alan kıvılcımlar her yönden daha donanımlı bireyler olmaya hazırlanıyor. 

Başvuru Koşulları Neler? Başvuru Süreci Nasıl İlerleyecek?

Başvuru için temel koşul, 2022 YKS kontenjanları kapsamında İstanbul’daki devlet üniversitelerinin lisans programlarına ya da vakıf üniversitelerinin tam burslu lisans programlarına yeni kayıt hakkı kazanmış olmak. Adaylar, programa başvuru koşullarını sağlamaları ve ön değerlendirme kontenjanı kapsamına girebilmeleri durumunda değerlendirmeye alınacak. Ön değerlendirmede uygun bulunan adaylar, önce kişilik envanteri çalışmasına dahil edilecekler. Uygun bulunmaları durumunda ise adaylar önce Vakfımızın İstanbul’daki genel merkezinde gerçekleşecek grup mülakatlarına, ardından uygun görülmeleri hâlinde son aşama olan ve bu yıl çevrim içi (dijital) ortamda gerçekleşecek bireysel mülakata davet edilecekler. 

Başvurular 11 Eylül 2022 Pazar günü saat 17.00’a kadar devam edecek 

Çelikel Eğitim Vakfı’nın “Alev Topları Programı”na başvurular, ÖSYM’nin YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavları) yerleştirme sonuçlarını ilan etmesiyle, 15 Ağustos 2022 Pazartesi günü elektronik ortamda başladı.

Başvurular, 11 Eylül 2022 Pazar günü saat 17.00’a kadar çevrimiçi ortamda devam edecek. Program detayları, başvuru ve kabul süreçleriyle ilgili tüm bilgilere www.celikelegitimvakfi.org adresinden ulaşabilirsiniz. 

başvuru
İlgili Eğitim