Ana içeriğe atla
Image
COVID-19
Share

Çocuklar COVID-19 Salgınından Nasıl Etkilendi? 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Araştırma Merkezi’nin AB Sivil Düşün Programı desteği ile hazırladığı “COVID – 19’la Mücadele ve Salgın Sonrasında Çocukların Psiko-Sosyal Direnim ve Sosyal Uyum Süreçlerinin Desteklenmesi” çalışması kapsamında bir video serisi hazırlandı.

Proje, çocukların gözünden pandemi sürecinin izlenmesi, çocukların yaşadığı hak ihlallerinin görünür kılınması ve çocukların yaşadığı sorunlar karşısında farkındalık oluşturulması hedefiyle hazırlandı.

Okulların kapanması ve hareket kısıtlamaları gibi karantina tedbirlerinin çocukların düzenini ve sosyal desteğini kesintiye uğratmasının, çocuklar üzerinden yarattığı etkinin bilimsel olarak ölçülebilmesi amacıyla çalışmada çocuklara  çeşitli sorular yöneltildi.

Araştırmanın sonuçları, pandemiden dolayı yaşanan sosyal resesyonu, sosyal alan yetersizliğini ve uzaktan eğitimde yaşanan sorunları daha iyi ve açık bir şekilde ortaya koydu.

Proje kapsamında 6-12 yaş grubu 27 çocukla çekim yapıldı. Uzman psikologların ve Rumeli Üniversitesi uzmanlarının değerlendirmeleriyle toplam 10 adet video ve farkındalık afişleri hazırlandı.

Proje kapsamında yayınlanan videolara buradan ulaşabilirsiniz.

RUPAM
İlgili Eğitim