Ana içeriğe atla
Image
Gençlik
Share

Demokrasi, eşitlik ve bir arada yaşamı teşvik için Hrant Dink Vakfı'ndan hak temelli atölyeler

Hrant Dink Vakfı, Hak Temelli Öğrenme Programı kapsamında 2-6 Mayıs 2024 tarihlerinde farklı atölyelerle Ankara’da olacak.

Kapsayıcı Dil Atölyesi, Hak Temelli Yaşam Atölyesi ve Demokrasi Şehri oyununa katılmak için kayıt formlarını doldurmanız yeterlidir. Kayıt formları için tıklayınız. 

  • Kapsayıcı Dil Atölyesi, Hrant Dink Vakfı'nın 2009 yılından bu yana sürdürdüğü, yazılı basında nefret söylemini ve ayrımcı söylemi izleme çalışmasından yola çıkılarak kurgulandı. Kapsayıcı Dil Atölyesi, bir arada yaşamı güçlendirmek için farkındalık yaratmayı ve insan hakları odaklı yeni bir dil kurulmasına katkı sunmayı hedefliyor. Atölyenin süresi 4 saattir. Katılımcı sayısı 20 kişiyle sınırlıdır.
  • Hak Temelli Yaşam Atölyesi, Türkiye’nin çok kültürlü geçmişine ışık tutan ve tanıklıklara dayalı bir atölye olarak kurgulandı. Çoğulculuk, çok kültürlülük, bir arada yaşam, empati, eşit vatandaşlığın teşvik edilmesini hedefleyen atölye boyunca aktif katılım ve diyalog temelli tartışmaya önem veriliyor. Atölye süresi 4 saattir. Katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlıdır.
  • Demokrasi Şehri, katılımcıların kendi şehirlerini demokratik yöntemlerle oluşturdukları bir rol oyunudur. Katılımcılar küçük gruplara ayrılır, stratejilerini belirler ve şehir kurmak üzere bir program oluştururlar. Oyun sırasında diyalog merkezli bir tartışma esas alınır ve katılımcılar müzakere etme ve sorunlara karşı çözüm geliştirme konusunda becerilerini geliştirirler. Atölyenin süresi 3,5 saattir. Minimum 16, maksimum 32 katılımcı ile oynanır. 13-17 yaş grubundaki katılımcılar içindir.

 

İlgili Eğitim