Ana içeriğe atla
Image
Demos yaz okulu
Share

DEMOS Gençlik Programı yeni katılımcılarını arıyor

DEMOS Araştırma Derneği, Haziran-Temmuz ayları içerisinde Ankara’da gerçekleşecek bir dizi etkinlikten oluşan Gençlik Programı için başvuruları almaya başladı. Program kapsamında Ankara’da ikamet eden 18-30 yaş arası 18 katılımcı aranıyor. Programa son başvuru tarihi 24 Mayıs 2024, Cuma günü saat 18.00.

Program neyi hedefliyor?

DEMOS Gençlik Programı, barış kültürünü, açık diyaloğu ve sivil sorumluluğu teşvik ederek gençleri DEMOS’un yürüttüğü çalışmalara aktif bir şekilde dahil etmeyi ve barış aktivizmine kazandırmayı amaçlamaktadır. 

Program yapılandırılmış bir dizi etkinlik (oryantasyon toplantısı, atölyeler, film gösterimleri vb.) aracılığıyla:

  • Gençlerin DEMOS ile ilişki geliştirebileceği güvenli alanların oluşmasına,
  • Gençler arasında barış çalışmalarına dair bilginin ve kavramların yaygınlaşmasına,
  • Farklı arka planlardan gelen gençlerin karşılıklı anlayış ve işbirliği geliştirmesine katkıda bulunacaktır.

Program neleri içeriyor?

DEMOS Gençlik Programı Haziran ayında başlayacak ve Temmuz başına kadar devam edecek faaliyetlerden oluşuyor. 

Oryantasyon Toplantısı: Programın açılış etkinliği olarak yapılandırılmış bir oryantasyon toplantısı düzenleyeceğiz. Bu toplantıda katılımcılara DEMOS’un vizyonu ve misyonu, yürüttüğü faaliyetler, örgütsel yapısı ve gönüllülük alanları tanıtılacak. Birbirimizi tanıdığımız bu toplantıda hep birlikte keyifli vakit geçirmeyi de ihmal etmeyeceğiz. (Öngörülen tarih: 8 Haziran Cumartesi)

Aktivizm 101 Atölyesi: Aktivizm 101 Atölyesi ile aktivizmin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve Türkiye’deki güncel aktivizm alanlarını birlikte tartıştığımız interaktif bir öğrenme alanı yaratmayı amaçlıyoruz. (Öngörülen tarih: 9 Haziran Pazar)

Tea and Talk Buluşmaları: Birlikte belirlediğimiz farklı iki tarihte yapacağımız tea&talk buluşmaları ile bol bol sohbet edecek, birbirimizi yakından tanıyacak ve barışa dair fikirlerimizi paylaşacağız. (12 Haziran – 3 Temmuz Çarşamba Günleri)

Barış Çalışmalarına Giriş: Kavramlar, Tanımlar ve Temel Tartışmalar Atölyesi: Atölye kapsamında katılımcılara barış çalışmaları alanında sağlam bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır. Atölyede, barış kavramlarının tanıtılması, tanımların anlaşılması ve barış literatürü içerisinde verilen ana tartışmaların açıklanmasına odaklanılacaktır. (Öngörülen tarih: 29-30 Haziran Cumartesi ve Pazar)

Film Gösterimi ve Söyleşi: Bu etkinlik, katılımcıları geçmişle yüzleşme konusunu ele alan filmler aracılığıyla sanat ile buluşturmak amacıyla tasarlanmıştır. Film gösterimi, katılımcıların geçmişle yüzleşmenin farklı yönlerini farklı perspektiflerden görmelerini ve bu konuda düşünmelerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Söyleşi ise, filmin içeriğini ve temalarını daha derinlemesine incelemek için bir fırsat sunacaktır. (Öngörülen tarih: 26 Haziran Çarşamba)

Webinarlar: Farklı iki temada alanında uzman isimleri ağırlayacağımız iki webinar düzenleyeceğiz. Webinar içeriklerine katılımcılarla birlikte karar vereceğiz. (Öngörülen tarih: Temmuz-Ağustos)

  • Fiziksel etkinlikler Ankara’da DEMOS ofisinde gerçekleşecektir.
  • Program yalnızca Ankara içi katılımcılara açıktır. 
  • Akışı içeren detaylı programı daha sonra katılımcılarla paylaşılacak.
  • Programın sonunda tüm oturumlarda yer alan katılımcılara katılım belgesi verilecek.

Başvurmak için;

DEMOS Gençlik Programına başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olursa [email protected] e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Eğitim