Ana içeriğe atla
Image
Doğrudan Demokrasi Forumu
Share

Doğrudan Demokrasi Forumu'na katıldık

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve TÜSEV'le birlikte yürüttüğümüz Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi Projesi kapsamında desteklediğimiz 7 STÖ temsilcisi ile birlikte bu yıl 12’ncisi düzenlenen Uluslararası Doğrudan Demokrasi Forumu'na katıldık.

Bu yıl Romanya'nın Bükreş kentinde 15-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşen Uluslararası Doğrudan Demokrasi Forumu (Global Forum on Modern Direct Democracy) dünyanın farklı ülke ve bölgelerinden demokrasinin korunması ve geliştirilmesi için faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini ve aktivistleri bir araya getirdi.

Forum 15 Mayıs 2024 günü Romanya Parlamentosunda yapılan bir açılış oturumu ile başladı. Ardından Revista Tiyatrosu ve Bükreş Sosyoloji ve Sosyal Hizmetler Fakültesinde düzenlenen oturumlarla devam etti.

Forumda yurttaş İnisiyatifleri, teknolojinin demokrasi üzerindeki etkisi, gençlerin karar verme süreçlerine katılımı, referandum ve plebisit uygulamaların sonuçları, yerel demokrasi, anti demokratikleşmeye karşı sivil toplum örgütlerinin tepkisi, katılımcı demokrasi pratikleri, medya ve demokrasi, Avrupa’nın geleceği ve bölgesel işbirliği gibi konular tartışıldı. 

Forum kapsamında biz de 17 Mayıs 2024 günü “Bilgiye Erişim Düzenlemeler ve Uygulamalar” oturumunda sunum yaptık.  Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi Proje koordinatörü Murat Özçelebi, yaptığı sunumda Türkiye’de Bilgi
Edinme Hakkı mevzuatından bahsetti. Oturumda izleme ve raporlama faaliyetleri kapsamında yaptığımız bilgi edinme başvuruları ile ilgili deneyimlerimizi de paylaştık.

Doğrudan Demokrasi Forumu hakkında

Doğrudan demokrasiye odaklanan Doğrudan Demokrasi Forumu (Global Forum on Modern Direct Democracy) halen sivil toplum örgütlerinin inisiyatifi ile gerçekleştirilen en kapsamlı forumlardan birini teşkil ediyor. Forum, akademik, politik ve sivil toplum perspektiflerinden katılımcıları ağırlayarak multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştiriliyor. Böylece farklı deneyimlere ve geçmişlere sahip kişileri bir araya getirerek, aktivistlere ve kuruluşlara deneyimlerini paylaşma ve aynı konular üzerinde çalışan diğer kişilerle bağlantı kurma fırsatı sunuyor.

Uluslararası Doğrudan Demokrasi Forumu
İlgili Eğitim