Ana içeriğe atla
Image
STGM'den Duyuru
Share

Dünya STÖ Günü Webinarı

25.02.2021
Olağanüstü durum ve sonrasında STÖlerin karşılaştıkları zorlukların tartışılacağı çevrimiçi ve canlı olacak webinar 26 Şubat 2021 Cuma günü saat 12:00-15:00 arası yayınlanacaktır.

2021 Dünya STK Günü vesilesiyle, çatışma ve çatışma sonrası bağlamlarda insan hakları, uzlaşma ve hukukun üstünlüğüne odaklanan sivil toplum çalışmalarına saygı göstermek için düzenelenecektir.

Programın detayları için linke tıklayınız.

Avrupa Konseyi, son birkaç on yılda üye Devletlerinde çok sayıda silahlı çatışma gördü. Son zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışma Avrupa Konseyi devletleri arasındaki diplomatik ilişkileri sarstı, ancak uluslararası INGO'lar da üyelerinin birbirlerine karşı çıktığını gördü. Çözülmemiş çatışmalar, Avrupa kıtasının belirli bölgelerini etkilemeye devam ederek toplumların güvenliğini, birliğini ve demokratik yönetimini riske atmakta ve STK'lar da dahil olmak üzere ilgili halkları tehdit etmektedir. Avrupa Konseyi bu tür durumlarla mücadele etmek zorundadır. Bu bölgelerde STÖ'ler, her türlü insan hakları ihlalini belgeleyerek, onları gün ışığına çıkararak, mağdurlarla ilgilenerek ve adalet aramalarına yardım ederek önemli ölçüde katkıda bulundular. Bu bölgelerdeki insan hakları durumu hakkında belirli bilgiler kamuya açık olsa da, sivil toplum ve sivil toplum örgütlerinin durumu, faaliyet gösterdikleri ortamlar ve karşılaştıkları zorluklar hakkında çok az şey bilinmektedir.

Sivil toplumun  güvenliği, mevzuatı, sahaya erişim ve uluslararası seyahat kısıtlamalar, yukarıdan aşağıya polarizasyon, barış inşası ve uzlaşma eksenlerinin tartışılacağı oturama katılabilmek için linkteki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

doküman ikonu
İlgili Dokümanlar
Share
İlgili Eğitim