Ana içeriğe atla

Avrupa'da Sesinizi Duyurabilmek: STÖ'ler İçin Rehber

Avrupa Birliği (AB) Sivil Toplum İletişim Grubu’nun “Avrupa’da Sesinizi Duyurabilmek: STÖ'ler için Rehber” başlıklı el kitabı yayımlandı.
Konu:
Sivil Toplum Örgütleri
Yayım Dili:
İngilizce
Yayınlayan:
Avrupa Birliği (AB) Sivil Toplum İletişim Grubu
Share
13.06.2010

Avrupa Birliği (AB) Sivil Toplum İletişim Grubu’nun “Avrupa’da Sesinizi Duyurabilmek: STÖ’ler için Rehber” başlıklı el kitabı yayımlandı.

1957’de Roma Antlaşması’nın imzalanmasının ardından geçen yaklaşık 50 yılda Avrupa projesinin günlük hayat üzerindeki etkisinin önemli ölçüde arttığı vurgulanan rehberde, yasaların yaklaşık yüzde 50’lik bir oranda AB kökenli olduğu bilgisi paylaşıldı. Rehberde; göç sorunu, Hizmet Direktifi ve sigara yasağı gibi tartışma ve ihtilafların, AB’nin kaçınılmaz bir biçimde karar alma alanı haline geldiğini ispat ettiği ifade edildi.

Sözgelimi dönüşümü ve AB’nin günlük yaşam üzerindeki etkisini araştıran çok sayıda sivil toplum örgütünün (STÖ) kendi ülkesinde departmanlar oluşturarak ya da Avrupa’daki kardeş kuruluşlarla aynı çatı altında kendi stratejilerini yeniden şekillendirdiği kaydedilen rehberde, STÖ’lerin Avrupa’yı ilgilendiren tartışmalarda zorunlu aktörler haline geldiği, yurttaşların komplike AB mekanizmasına yaklaştırılmalarına ve politika oluşturmada çok önemli ve kritik ortaklar haline gelmelerine yardımcı olduğu belirtildi.

Avrupa stratejisi oluşturma sürecinde olan yeni olan STÖ'ler ve aktivistler için özel olarak tasarlanan rehberde, AB kurumları ve Avrupalı STÖ'lerin çalışma biçimleri hakkında özel olarak hazırlanmış bilgilerin yanı sıra lobi oluşturma konusunda AB düzeyindeki kampanyalardan örneklerle gösterilen ipuçları yer aldı.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Eylül 2023

28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1