Ana içeriğe atla

Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Bağımsız Uzman Raporu

Kaos GL, BM Bağımsız Uzmanı’nın cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği raporunu Türkçe'ye çevirdi.
Yayın Yılı:
2017
Konu:
LGBTİ+
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Türkçe Çeviri: Kaos GL
Share

Kaos GL, BM Bağımsız Uzmanı’nın cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği raporunu Türkçe'ye çevirdi.

Raporda insan hakları hukuku ve pratiğine dair uluslararası ve ulusal düzeylerde gerçekleşen ilerlemeler; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile şiddet ve ayrımcılığı ilgilendiren diğer konular arasındaki kesişimsellik; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı şiddet ve ayrımcılığa karşı korumaya ilişkin Bağımsız Uzman ile paydaşlar arasındaki diyalog ve işbirliği konusunda 2017 yılında meydana gelen önemli gelişmelere yer veriliyor.

Raporda, çeşitli aktörler tarafından Bağımsız Uzman’a gönderilen raporlarda vurgulanan ülke durumlarına yer veriliyor. Rapor, rızaya dayalı eşcinsel ilişkiyi suç sayan ve cinsiyet kimliği ve ifadesiyle ilgili yasaların, politikaların ve uygulamaların değiştirilmesi için çağrı yapıyor. Kanunlardan politikalara kapsamlı ve insan haklarına duyarlı bir ortama kadar çeşitlenen etkili ayrımcılıkla mücadele tedbirlerine ciddi ihtiyaç duyulduğu da sıklıkla vurgulanıyor.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Temmuz 2024