Ana içeriğe atla

“Gençlik Çalışmasının Gençlerin Toplumsal Katılımına Etkisi” Araştırmasının Sonuçları Açıklandı

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından desteklenen “Gençlik Çalışmasının Gençlerin Toplumsal Katılımına Etkisi” araştırmasının sonuçları yayınlandı. Gençlerin gönüllülük süreçleri ile toplumsal katılımları arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmaya Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda çeşitli sürelerde boyunca gönüllülük yapan 16-35 yaş arası 1191 genç katıldı.
Yayın Yılı:
2017
Konu:
Gençlik
Gönüllülük
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Toplum Gönüllüleri Vakfı
Share
16.04.2018

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından desteklenen “Gençlik Çalışmasının Gençlerin Toplumsal Katılımına Etkisi” araştırmasının sonuçları yayınlandı.

Gençlerin gönüllülük süreçleri ile toplumsal katılımları arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmaya Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda çeşitli sürelerde boyunca gönüllülük yapan 16-35 yaş arası 1191 genç katıldı.

'Üniversiteler özgürlükçü değil'

Araştırmanın bulguları Türkiye’nin de panoramasını sergilerken gençler ülkedeki üniversitelerin özgürlükçü olmadığı konusunda birleşti. Araştırmaya göre gençler, eğitim sisteminin niteliksiz olduğundan ve kendilerine gelişimlerini sağlayacak bir alan yaratılmamasından yakınıyor.

Karar verme mekanizmalarına dahil olmak isteyen gençlere yeterince alan açılmadığının da vurgulandığı araştırma sonuçlarında, “Bir genç olarak toplumsal sorunlar konusunda kendimi önemli bir aktör olarak görürüm” önermesine katılanların oranı %56,08 oldu.

“Bir genç olarak hoşuma gitmeyen toplumsal düzenlemeleri değiştirmek konusunda kendimi güçlü hissederim” önermesine gençler %41,65 oranında katıldıklarını belirtirken, bu oranın kendilerini yalnız hissetmediklerinde, bir grup genç arkadaşlarıyla olduklarında daha da arttığı gözlendi. Gençler “Bir grup genç arkadaşımla birlikte olduğumuzda karar vericileri etkilemekte kendimi daha güçlü hissederim” önermesine %57,76 oranında katıldıklarını belirtti.

'Gençler kendilerine güvenilmediğini hissediyor'

Araştırma bulgularına göre, gençlerin karşılaştıklarını belirttikleri sorunların başında toplumun gençlere güvenmemesi geldi. Gençlerin karşılaştıkları diğer sorunlar ise “eğitim sistemindeki aksaklıklar, maddi imkânsızlıklar, işsizlik ve yaşadıkları şehirlerdeki sosyal imkânların azlığı” olarak sıralandı.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Eylül 2023

28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1