Ana içeriğe atla

Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu 2016

Kaos GL Derneği, Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları 2016 Raporu’nu yayınladı.
Yazar / Editör:
Prof. Dr. Melek Göregenli
Yayın Yılı:
2017
Konu:
LGBTİ+
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Kaos GL
Share
17.07.2017

Kaos GL Derneği, Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları 2016 Raporu’nu yayınladı.

Raporda, bildirilen nefret suçu örnekleri veya tanıklıkları, geçmiş yıllarla büyük benzerlikler gösterdiği; bu olgunun da, nefret suçlarının ve onları besleyen toplumsal, ideolojik arkaplanın sürekliliğine işaret ettiği vurgulanıyor. 

Raporda yer alan, "2014 yılı itibariyle, Türk Ceza Kanunu’nun 115. ve 122. maddeleri yeniden düzenlenmiş ve 122. maddeye “nefret” ibaresi eklenmiştir. Ancak, homofobik ve transfobik suçların ülke çapındaki yaygınlığına ve bu temeldeki nefret suçlarının taşıdığı gaddarlığın derecesine rağmen, “cinsel yönelim” ve “cinsiyet kimliği”  korunan hak kategorilerinin dışında bırakıldığı" örneği dikkat çekicidir. Ayrıca bu hayati önemdeki eksikliğin dışında, ulusal mevzuatta söz konusu suçların sosyal, kültürel ve psikolojik yönlerine işaret eden, birbiriyle uyumlu ve tutarlı siyasi önlemler, yasal hükümler, idari atamalar, uzmanlaşmış mekanizmalar ve prosedürlerin hâlen ele alınmış olmadığının da raporda altı çiziliyor.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Mayıs 2022