Ana içeriğe atla

Hrant Dink Vakfı'ndan Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem 2017 Raporu

Hrant Dink Vakfı 2009 yılından beri hazırladığı “Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi” çalışmasının 2017 sonuçlarını yayınladı. Rapor, 2017 yılına dair medya izleme verilerinin niteliksel ve niceliksel analizlerini ve yıl içinde öne çıkan iki konu seçilerek hazırlanan "Yazılı Basında 'Gâvur' Söylemi ve Medyada Suriyeli Mültecilere Yönelik Ayrımcılık: Yanlış Bilgilendirme ve Çarpıtma" başlıklı ayrımcı söylem raporlarını içeriyor. 
Yayın Yılı:
2018
Konu:
İnsan Hakları
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Hrant Dink Vakfı
Share

Hrant Dink Vakfı 2009 yılından beri hazırladığı “Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi” çalışmasının 2017 sonuçlarını yayınladı.

Rapor, 2017 yılına dair medya izleme verilerinin niteliksel ve niceliksel analizlerini ve yıl içinde öne çıkan iki konu seçilerek hazırlanan "Yazılı Basında 'Gâvur' Söylemi ve Medyada Suriyeli Mültecilere Yönelik Ayrımcılık: Yanlış Bilgilendirme ve Çarpıtma" başlıklı ayrımcı söylem raporlarını içeriyor. 

Rapor kapsamında yapılan çalışma sonunda 2017 yılında ulusal, etnik ve dini grupları hedef alan 5.296 köşe yazısı ve haber tespit edildi. 186 yayında, birden fazla gruba yönelik farklı kategorilerde nefret söylemi üretildiği için bu yazılar ele aldıkları grup/kategori sayısı kadar (birden fazla defa) incelenmiş oldu ve 5.482 yazıya ulaşıldı. İncelenen tüm yazılarda 79 farklı grup hakkında 6.782 adet nefret söylemi içeriği bulundu.

Rapora göre en çok Yahudiler hakkında nefret söylemine rastlandı

 

Hedef alınan gruplara göre dağılım yapıldığında, 1251 içerikle en çok Yahudiler hakkında nefret söylemine rastlandı. İkinci sırada 1148 içerikle Suriyeliler gelirken, Ermeniler 855 içerikle üçüncü sırada yer aldı. Onların ardından 597 içerikle Yunanlar ve 543 içerikle Hristiyanlar nefret söylemine maruz kalan gruplar arasında yer aldı.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Temmuz 2024