Ana içeriğe atla

İnternet Araştırmaları: Etik Kılavuz 3.0

Alternatif Bilişim Derneği, İnternet Araştırmaları: Etik Kılavuzunu  Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi desteği ile Türkçeleştirdi. 
Yazar / Editör:
Hazırlayan: İnternet Araştırmaları Birliği

Çeviren: M. Burak Özdemir
Yayın Yılı:
2020
Konu:
İnternet
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Alternatif Bilişim Derneği
Share

İnternet Araştırmaları Birliği’nin yayımladığı çalışmanın giriş bölümünde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ağ dolayımlı ortamlarda, mobil teknolojilerin arayüzey ve uygulamalarında üretilen veriye yönelik araştırmalar arttığı belirtilirken, bu platformlar ve ortamlarda üretilen verinin sahipliği, kişisel verinin korunması ve veri-özne arasındaki ilişkinin, özneyi merkeze koyan bir etik bakış açısı ile kavranması gerekliliği vurgulanıyor.

M. Burak Özdemir tarafından çevrilen metnin Türkiye’de iletişim bilimleri, iletişim sosyolojisi, yeni medya, sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, kamu yönetimi, halk bilimi dahil birçok disiplinde yürütülen, disiplinleri kesen bilimsel çalışmalara veri- özne ilişkisi ve kişisel verinin korunması ve benzeri konularda yeni bir tartışma zemini oluşturmasına katkı sunması hedefleniyor. 

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Haziran 2024