Ana içeriğe atla

Yenilenebilir Enerji Geleceği Ve Türkiye

WWF-Türkiye, Yenilenebilir Enerji Geleceği ve Türkiye Raporu'nu yayınladı. WWF-Türkiye tarafından yayınlanan Yenilenebilir Enerji Geleceği ve Türkiye Raporu, yenilenebilir enerjiye geçişte atılması gereken adımları dünyadaki iyi uygulama örnekleriyle ortaya koyuyor.
Yazar / Editör:
Sedat Kalem, Deniz Yener, Ceren Ayas, Jean-Philippe Denruyter
Yayın Yılı:
2011
Konu:
Çevre/Doğa Koruma
Enerji
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
WWF-Türkiye
Share
20.02.2012

WWF-Türkiye, Yenilenebilir Enerji Geleceği ve Türkiye Raporu'nu yayınladı. WWF-Türkiye tarafından yayınlanan Yenilenebilir Enerji Geleceği ve Türkiye Raporu, yenilenebilir enerjiye geçişte atılması gereken adımları dünyadaki iyi uygulama örnekleriyle ortaya koyuyor. Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşmasının önündeki engelleri irdeleyen rapor; mevzuat ve teknik altyapı, teşvik mekanizmaları ve tüketici alışkanlıklarını mercek altına alarak, Türkiye'nin temiz enerji geleceğine ulaşması çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Raporda yetersiz alım teminatları, elektrik şebekesi bağlantı kriterleri, jeotermal çalışmalarının yüksek maliyeti, kaynaktan trafoya aktarım güçlüğü, AR-GE fonlarının yetersizliği ve tüketicilerin elektrik kaynağını seçmesi gibi zorluklara değiniyor.

Yenilenebilir enerjinin payının artırılması için uygulanan teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi için dünyadan iyi uygulama örneklerinin gösterildiği raporda, Türkiye’de yasaların hidroelektrik dışındaki kaynakların da etkin kullanımına olanak tanıyacak şekilde düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor. WWF-Türkiye, ekonomik, sosyal ve ekolojik maliyeti çok büyük olan nükleer enerjinin temiz enerji seçeneği arasında değerlendirilemeyeceğinin altını çiziyor.

İlgili İçerikler
Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Ekim 2020

28
29
30
1
2
3
4
 
 
 
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1