Ana içeriğe atla
Image
eğitim
Share

EGED'den "Salgın Sürecinde Görme Engellilerin Eğitimi" Dökümanı

20.10.2020
Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), "Salgın Sürecinde Görme Engellilerin Eğitimi" başlıklı bir doküman yayımladı. EGED Eğitim Komisyonu tarafından hazırlanan dokümanda, görme engelli öğrencisi bulunan öğretmenlere uzaktan öğretim ve yüz yüze eğitimde nasıl tedbirler alabileceği hakkında öneriler yer alıyor.

COVID-19 salgını dolayısıyla bir taraftan uzaktan eğitimin devam ederken, okul öncesi, 8. sınıf ve 12. sınıflar ile özel eğitim okullarında yüz yüze eğitime geçildi. EGED, öğretmenlerin görme engelli öğrencilerini eğitime dahil etmekte zorluk yaşadığı ifade ederken buradan hareketle öneriler sıraladı.

Salgın Sürecinde Görme Engellilerin Eğitimi başlıklı dökümanda yer alan önerilerden bazıları şu şekilde:

  • Uzaktan yürüttüğünüz canlı dersinizi takip eden öğrenciler arasında görme engelli öğrencinizin de olduğunu unutmayın. Bu öğrenciler canlı ders uygulamalarının yapıldığı çevrimiçi ortamlarda erişilebilirlik sorunlarıyla karşılaşır ve gerekli desteği göremezlerse, eğitimden uzaklaşabiliyorlar. Bu nedenle özellikle görme engelli öğrencinizle sürekli iletişim halinde olun.
  • Kullanacağınız uzaktan eğitim platformunun görme engellilerin erişimine uygun olduğundan emin olun. Ülkemizde eğitimler ağırlıklı olarak Milli Eğitim Bakanlığının EBA platformu üzerinden devam etmekte. Maalesef bu platformda öğrenciler bir takım erişilebilirlik sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Öğrencinizin neleri yapıp, neleri yapamadığını belirleyin. Gerekiyorsa, ailenin desteğini alın. Aileyi nasıl destek olabileceği konusunda eğitin.
  • Yüz yüze eğitimde dezenfekte amaçlı kullanılan malzemelerin görme engelli öğrenciniz için kolay ulaşılabilir bir noktada olduğundan emin olun. Mümkünse yerini değiştirmeyin veya öğrencinizi haberdar edin.
  • Öğrencinize bir yere ulaşması ya da bir nesneyi bulması için yardım etmeniz gerekiyorsa, saat yönlerinden, kuzey, güney gibi doğal yönlerden, "üzerinde", "altında", "aşağıda", "yukarıda" gibi uzamsal ifadelerden yararlanarak betimlemeler yapabilirsiniz.

 Dokümanın tamamını PDF olarak buradan okuyabilirsiniz. 

İlgili Eğitim