Skip to main content
Image
protect defenders
Share

Türkiye’deki İnsan Hakları Savunucularına Kapsamlı Destek

23.10.2019
ProtectDefenders.eu desteğiyle Türkiye’deki insan hakları savunucuları için yeni bir hibe programının duyurusu yapıldı. Duyuruda başvuruların açık kalacağı ve ProtectDefenders.eu Sekreterliği'nin sürekli olarak başvuru kabul edeceği bilgisi yer aldı. 

GÜNCELLEME:  Türkiye’deki İnsan Hakları Savunucularına Kapsamlı Destek projesi Türkiye’deki insan hakları savunucularını hedefleyen kurumsal destek hibeleri başvurularını yoğun başvuru nedeniyle kapatma kararı almıştır. ProtectDefenders.eu Sekreterliği 4 Mayıs 2020 sonrasında gönderilen kurumsal destek hibeleri başvurularını kabul etmemektedir. Koruma hibesi için ise 31 Ocak 2022’ye kadar başvuru alınmaya devam edilecek.

ProtectDefenders.eu desteğiyle Türkiye’deki insan hakları savunucuları için yeni bir hibe programının duyurusu yapıldı. Duyuruda başvuruların açık kalacağı ve ProtectDefenders.eu Sekreterliği'nin sürekli olarak başvuru kabul edeceği bilgisi yer aldı. 

 
“Türkiye’deki İnsan Hakları Savunucularına Kapsamlı Destek” isimli program için  yayınlanan duyuru metni şöyle; 
 
"Türkiye’deki son gelişmelerle birlikte, insan hakları savunucularının çalışmaları için her geçen gün daha az etkin bir ortam oluşmasını göz önünde bulundurarak, ProtectDefenders.eu desteğiyle, insan hakları alanında faaliyet gösteren beş uluslararası kuruluş yeni bir hibe programı oluşturdu.  Türkiye’deki İnsan Hakları Savunucularına Kapsamlı Destek adlı hibe programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.
 
Proje, risk altındaki insan hakları savunucularını korumayı, insan hakları savunucuları ve kuruluşlarının yurtiçi ve yurtdışındaki ağlarını güçlendirmeyi, insan hakları ihlallerini belgeleme, adalete erişim ve Türkiye’deki insan hakları savunucularının çalışmaları için daha etkin bir ortam yaratmak için savunuculuk yapma gibi konularda kapasitelerini artırmayı ve hali hazırda var olan çalışmalarını sürdürmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.
 
Proje, hedeflerine ulaşmak ve insan hakları savunucularının ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde karşılamak için iki farklı kategoride hibe sağlamaktadır.
 
Koruma hibeleri risk altındaki insan hakları savunucularının ve kuruluşlarının güvenliklerini ve korunma tedbirlerini iyileştirmeye yönelik gerekli adımları atmaları için maddi destek sağlar.
 
Kurumsal destek hibeleri iki bileşeni aracılığıyla insan hakları savunucularının çalışmalarını desteklemek üzere şekillendirilmiştir. Çekirdek hibe, insan hakları savunucularının gündelik insan hakları çalışmalarına devam etmelerini güvence altına almayı amaçlar. Projeler ve faaliyetler hibesi ise insan hakları savunucularının kapasitelerini birçok konuda artırmayı amaç edinir.
 
Hibe programından bireyler, resmi statüye sahip sivil toplum kuruluşları ile resmi bir statüsü olmayan gruplar, girişimler veya ağlar gibi insan hakları çalışmaları için finansal destekten faydalanabilecek insan hakları savunucuları faydalanabilir.
 
Proje, en zorlu koşullarda; örneğin, büyük şehirler dışında ve ücra yerlerde çalışmalarını yürütmekte olan, çalışma alanlarından dolayı bilhassa hedef gösterilen kadın hakları savunucuları, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) hakları savunucuları, gazeteciler ve bloggerlar, işkenceye karşı ve işkenceden kurtulanlar ile çalışma yürütenler dahil olmak üzere çalışmalarını yürütmek için gereken hibeye erişmede güçlük yaşayan insan hakları savunucularına öncelik tanıyacaktır.
 
İnsan hakları savunucularını bugünden itibaren internet sitemiz üzerinden başvurularını göndermeye davet ediyoruz. Başvurular açık kalacaktır ve ProtectDefenders.eu Sekreterliği sürekli olarak başvuru kabul edecektir.
 
Hibe programıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için, ProtectDefenders.eu internet sitemizde yer alan Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz. ProtectDefenders.eu Sekreterliği başvurularınızı kabul etmeyi beklemektedir.”"
İlgili Eğitim