Ana içeriğe atla
Image
kadın
Share

GELECEK SEÇİMLER İÇİN 1 KAPI DA SEN AÇ! 

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı (KAPI) 6 Haziran ara seçimleri öncesi eşitlikçi, kapsayıcı ve adil mahalleler için daha çok kadın muhtarın seçilmesi amacıyla "1KapıdaSenAç'' sloganıyla seçmenleri kadın adaylara oy vermeye davet etti.

kapı

6 Haziran’da bir belediye başkanlığı ve 752 muhtarlık olmak üzere 753 yerde yapılan ara seçimler sonucunda kadın muhtar sayısı 1.119 oldu.

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı (KAPI) olarak nüfusun yarısını oluşturan kadınların, muhtarlık kurumlarında daha fazla temsil edilmesini temel bir hak olarak değerlendiriyor, daha eşitlikçi ve kapsayıcı mahallelerin inşası için çalışmalarımızı kararlılıkla yürütüyoruz.

Bu çalışmalarımız kapsamında 6 Haziran ara seçimleri öncesi eşitlikçi, kapsayıcı ve adil mahalleler için daha çok kadın muhtarın seçilmesi amacıyla “1KapıdaSenAç’’ sloganıyla seçmenleri kadın adaylara oy vermeye davet ettik. Kampanya sürecinde ulaşabildiğimiz ve bize ulaşan muhtar adayları ile bire-bir toplantılar düzenleyerek seçim çalışmalarını değerlendirdik. Sosyal medyada ve mahalle düzeyinde yaptığımız farkındalık çalışmaları ile seçim kampanyalarına doğrudan destek verdiğimiz 4 kadın muhtar adayından 2’sinin seçimi kazanması ayrıca bizi çok mutlu etti. Aday olan tüm kadınları verdikleri mücadeleden ve özgüvenden dolayı kutluyoruz. Bu uzun soluklu yolda her geçen gün dayanışmayı güçlü kılarak her zaman yanlarında olacağımızı belirtiyor, seçimi kazanan kadın muhtarlara başarılar diliyoruz.

Yerel yönetimler siyasete girişin ilk basamağı olarak görülmektedir. Kadınların yerel siyasette görünür olmasının yolu yerel yönetimlere eşit katılımı ve eşit temsili ile mümkün olabilir. Bu bağlamda, muhtarlık kurumu kadınların yerel yönetimlere giriş kapısıdır. 

2014 seçimlerinde yüzde 1,3 olan kadın muhtar oranı 2019 seçimlerinde yüzde 2,14’e yükselmiş ve kadın muhtar sayısı 1.071 olmuştur. 2021 itibariyle 1.101 olan kadın muhtar sayısı, 6 Haziran ara seçimleri ile 1.119’a yükselmiştir.

Bu sayıları kabul etmek elbette mümkün değildir!

Ülkemizde seçim takvimi gereği gerçekleşecek yerel yönetimler seçimine iki yıl bulunmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki seçimler için çalışmanın şimdiden başlaması gerektiğini düşünüyoruz.

Daha eşit ve kapsayıcı mahalleler için gelecek seçimlerde kadın muhtar sayısını arttırmak için hazırladığımız “GELECEK SEÇİMLER İÇİN 1 KAPI DA SEN AÇ!” isimli projemizi başlattığımızı sizler ile paylaşmak istedik.

Bu proje kapsamında muhtarlar, muhtar dernekleri ve federasyonları ile derinlemesine görüşmeler yapmak; sosyal medyada hak temelli kampanyalar düzenlemek; kadınları aday olmaya teşvik etmek; seçilen pilot bölgelerde adaylara doğrudan dayanışma içinde destek vermek; kadın muhtar adayları arasında dayanışma ağı kurmak ve bu konunun daha çok gündeme gelmesini sağlamak için farkındalık çalışmaları yapmak gibi faaliyetler yer almaktadır.  

  • Eşitlik yerelden ve yerinden başlar! 
  • Eşitlikçi, kapsayıcı ve adil mahalleler için daha çok kadın muhtar! 
  • Kadın muhtar sayısının artması için daha çok dayanışma, adaylaşma ve güç birliği!

GELECEK SEÇİMLER İÇİN 1 KAPI DA SEN AÇ! 

İlgili Eğitim