Ana içeriğe atla
Image
Ekip Dayanışması
Share

Gençler 16 Günlük Aktivizmde Gençlik Hakları İçin Seslerini Birleştiriyor

26.11.2020
Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD) ve Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor), farklı alanlarda çalışan yaklaşık 50 gençlik kuruluşunu bir araya getirerek gençlerin sivil topluma dahiliyetini teşvik edip, toplumsal iyiliğin sağlanmasında aktif rol almak için 16 günlük aktivizm kapsamında bir dizi etkinlik ve Gençlik Festivali gerçekleştirecek.

12 – 13 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek Gençlik Festivali, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD) ve Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor)'un sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak. Festival kapsamında açık mikrofon, gençlik haklarını çizme atölyesi, kısa film gösterimleri, paneller, gönüllülük atölyesi, spor atölyesi, mini konserler düzenlenecek. 

16 Günlük Aktivizm sonunda gerçekleşecek festival, tüm gençler ve gençlik kuruluşlarının katılımına açık.

gençlik festivali

16 Günlük Aktivizm Nedir?

16 Günlük Aktivizm, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü ile başlayan 1 Aralık Dünya AIDS Gününü de içine alarak 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar süren 16 günü kapsar. Bu sürede dünyanın farklı yerlerindeki paydaşlar beraber ve ayrı ayrı kampanyalar düzenleyerek toplumsal cinsiyet, HIV ve AIDS, eğitim, sağlık vb. alanlarda farkındalık yaratmak için çalışırlar. 16 Günlük Aktivizm birçok kurumun dahiliyetinin olması ve global olarak kutlanması sebebiyle bu alanlarda farkındalık yaratmak için özellikle değerli bir süreyi kapsar.

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği Hakkında

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği cinsel sağlık üreme sağlığı ve hakları alanında 2014 yılında çalışmalar yürütmesinin yanında gençler tarafından kurulmuş ve gençler tarafından yönetilen bir kurumdur.Kurumun toplumsal cinsiyet ve toplumsal temeli şiddetle ilgili de çalışmaları bulunmaktadır. SGYD 2019 yılı içerisinde ihtiyaca bağlı olarak genç mülteciler, LGBTİ+ gençler ve üniversiteli gençler olmak üzere çeşitli gençlik gruplarına; akran eğitimleri, tiyatro gösterileri, savunuculuk eğitimleri gibi faaliyetler ile doğrudan ulaşmıştır.

Ayrıca sosyal medya çalışmaları ile yaklaşık 10.000 gence online erişim sağlamıştır.

YouTube - Facebook - Twitter

Gençlik Örgütleri Forumu Hakkında

GoFor 2015 yılında 25 gençlik örgütü ile birlikte Türkiye’nin Ulusal Gençlik Konseyi olmak amacıyla kurulmuştur.Şuanki halinde GoFor üyesi örgütler olan şemsiye bir örgüttür. Mevcut 58 üyesi gençlik dernekleri, öğrenci örgütleri ve resmi olmayan gençlik örgütlerinden oluşmaktadır. Forum’un ulusal alanda temelde iki amacı vardır: üye örgütlerinin kapasitesini
geliştirerek gençleri güçlendirmek ve gençlik haklarının ulusal düzeyde savunuculuğunu yaparak kapsayıcı politika yapım süreçlerine katkıda bulunmak. Bu yapı, evrensel standartlarda bir gençlik politikasının kamu ve sivil toplum eş güdümüyle yasal güvence altına alınmasını ve uygulanmasını savunur.
YouTube - Facebook - Twitter

İlgili İçerikler