Ana içeriğe atla
Image
Manşet Yatay Görseli
Share

Gençlik Örgütleri Forumu'ndan COVID-19 Problem Haritası

02.06.2020
Gençlik Örgütleri Forumu ( Go-For) COVID-19 pandemisinin gençler üzerindeki etkilerini izlemek üzere bir haritalama çalışması başlattı. Pandemi süresince genç bireylerin yaşadığı problemleri ve hak ihlallerini raporlamak üzere harekete geçen Go-For, pandemiden kaynaklı sorun yaşayan gençlerin haritaya bildirim yapmasını bekliyor.

İçerik Alınlık Resmi
 
Gençlik Örgütleri Forumu ( Go-For) COVID-19 pandemisinin gençler üzerindeki etkilerini izlemek üzere bir haritalama çalışması başlattı.  Pandemi süresince genç bireylerin yaşadığı problemleri ve hak ihlallerini raporlamak üzere harekete geçen Go-For, pandemiden kaynaklı sorun yaşayan gençlerin haritaya bildirim yapmasını bekliyor. 
 
Sistemde dokuz farklı tema için hak ihlallerini işaretlemek mümkün olurken, sağlık, barınma, eğitim, siyasi katılım, çalışma, yaşam hakkı, ifade özgürlüğü, örgütlenme ve toplanma özgürlüğü ve ayrımcılıkla mücadele başlıkları dışında diğer seçeneğinden de bu alanlar dışında yaşanan hak ihlallerini haritaya işlenebiliyor. 

COVID-19 pandemisi nedeniyle yaşanan hak ihlallerini görünür kılmak, bu ihlallerin izlenmesini ve raporlaştırılmasını kolaylaştırmak, gençlik hakları konusunun ana akımlaşmasını sağlamak ve bu alanda gençlerin haklarını gözetici çalışmalar yaparken dayanak oluşturmak için yapılan haritalama çalışmasında yaşanan hak ihlallerini anonim olarak il/ilçe bazında incelenebiliyor. 

2020 TÜİK verilerine göre Türkiye'nin nüfusun %25'ten fazlasını genç kategorisinde yer alırken, Türkiye Avrupa'daki genç nüfusa sahip ülkeler arasında yer alıyor. Pandemide çeşitli yaş grupları, cinsiyetler, toplumsal sınıflar bu süreçten farklı farklı etkilenirken, haritadan takip edilebilen bazı hak ihlalleri arasında burs kesintisi, yurttan çıkarılma, online eğitime erişmeme, maaş kesintisi yer alıyor. 

Haritaya ulaşmak için https://covid.go-for.org/map/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [PNG] [1.58M]
Share
İlgili Eğitim