Ana içeriğe atla
Image
Faaliyet
Share

Göç Haftası Etkinlikleri

31.05.2010
Göç Haftası nedeniyle Diyarbakır Göç-Der tarafından 15-22 Haziran tarihleri arasında bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinliklerin temel amacı milyonlarca insanın zorunlu göç nedeniyle yaşadıkları zorlukları gündeme getirmek, günümüze kadar süregelen zorunlu göçün neden ve sonuçlarını ortaya koyarak, zorunlu göç mağdurlarının geriye dönüşlerinin önünü açmayı sağlamaktı.

İçerik Alınlık Resmi

Göç Haftası nedeniyle Diyarbakır Göç-Der tarafından 15-22 Haziran tarihleri arasında bir dizi etkinlik düzenlendi.

Etkinliklerin temel amacı milyonlarca insanın zorunlu göç nedeniyle yaşadıkları zorlukları gündeme getirmek, günümüze kadar süregelen zorunlu göçün neden ve sonuçlarını ortaya koyarak, zorunlu göç mağdurlarının geriye dönüşlerinin önünü açmayı sağlamaktı.

Etkinlikler kapsamında 1994 yılında boşaltılan Diyarbakır İli, Kocaköy ilçesine bağlı Tepecik köyü ziyaret edilerek basın açıklaması yapıldı. Köyde yapılan basın açıklamasını göç sorunlarıyla ilgilenen dernekler adına İstanbul GÖÇ-DER Başkanı Şefika Gürbüz yaptı.

Tepecik Köyü ziyaretine başta köy halkı olmak üzere; Göç Platformu bileşenlerini temsilen İstanbul, Akdeniz, Van, Batman, Diyarbakır GÖÇ-DER başkanları, DTP Diyarbakır milletvekili Selahattin Demirtaş, Kocaköy Belediye Başkanı, Diyarbakır İHD Şube Başkanı Muharrem Erbay, Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, DTP’nin Bağlar, Sur, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy ilçe örgütleri, TUHAD-DER başkanı Mahmut Okkan, Belediye-İş Sendikası Başkanı Vezir Perişan, STGM çalışanları ve diğer STK temsilcileri katıldılar.

Ziyaret edilen Kocaköy’e bağlı Tepecik Köyü 17 Aralık 1992 tarihinde zorla boşaltılmıştır.  Genellikle hayvancılık ve tarımla uğraşan Tepecik Köyü sakinleri ekonomik olarak gelişmiş bir köy olup, köy mezraları hariç yaklaşık 80 haneden oluşmaktaydı. Şu anda köye 25 civarında aile dönüş yapmıştır. Tepecik Köyü için 2005 yılında yapılan tazminat başvuruları halen sonuçlanmamıştır. Valilik tarafından hazırlanan sulhnameler başvurucular tarafından imzalanmış ancak daha sonra bu sulhnamelerin iptal edildiği söylenmiştir.

İlgili Dosyalar:

  1. Göç Haftası Etkinlikleri [JPG] [84.93K]
  2. Göç Haftası Etkinlikleri [JPG] [83.14K]
  3. Göç Haftası Etkinlikleri [JPG] [85.53K]
Share
İlgili Eğitim