Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

HAKİM Ocak Ayı Hayvan Hakları İhlal Raporu'nu Açıkladı

17.02.2020
Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Ocak ayında gerçekleşen hayvanlara yönelik hak ihlallerini derleyerek Türkiye’nin bir aylık hayvana şiddet profilini gösterdi. Rapor, hayvanların yaşadıkları zulmü ve rutin şiddeti tür ayırt etmeksizin görünür kılmayı amaçlıyor.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Ocak ayında gerçekleşen hayvanlara yönelik hak ihlallerini derleyerek Türkiye’nin bir aylık hayvana şiddet profilini gösterdi. Rapor, hayvanların yaşadıkları zulmü ve rutin şiddeti tür ayırt etmeksizin görünür kılmayı amaçlıyor.

2016’dan bu yana hayvan hakkı ihlallerini raporlayan HAKİM, Yunuslara Özgürlük Platformu ve Dört Ayaklı Şehir’in katılımıyla 2020’nin ilk raporunu açıkladı. Raporda farklı endüstriler, kurumlar ve şahıslar tarafından hayvanlara yaşatılan zulüm; “yaşam hakkı gaspı, işkence, özgürlüğü kısıtlama, cinsel şiddet ve beden dokunulmazlığının ihlali” başlıkları altında sunuldu.
 
Bu çalışma, 9 Kasım 2019’da hayatını kaybeden HAKİM Kurucusu ve hak savunucusu Burak Özgüner’e adandı.
 
Rapor toplantısında HAKİM Koordinatörü Fatma Biltekin, kedi ve köpek dışında farklı türden milyonlarca hayvanın fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğünü ve farklı endüstriler tarafından sistematik zulme uğradığını vurguladı. Medyada bu ihlallerin çok küçük bir kısmına yer verildiğini söyleyen Biltekin, raporlanan hak ihlâllerinin yalnızca basın, sosyal medya ve yasal yaptırım ile kayıt altına alınabilenlerden oluştuğunun altını çizdi. Biltekin, “Buna rağmen, bu basın toplantısında kamuoyu ile paylaştığımız bir aylık rapor bile, hayvan hakları ihlâllerinin aslında ne denli korkutucu boyutlarda yaşandığı gerçeğini de ortaya koyuyor,” dedi.
 
 
Raporda, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak ayı verileri henüz açıklanmadığı için bu sayılara insan menfaati için kullanılan hayvanların yaşadığı hak ihlalleri eklenememiştir. Ancak 2019 ile ilgili edindiğimiz sayılar, hayvanların daimi soykırım yaşadığını bize net bir şekilde gösteriyor” denildi.
 
HAKİM raporuna göre, 2020’nin Ocak ayında en az:
  • 48 bin 348 yaşam hakkı gasbı,
  • 47 işkence vakası,
  • 29 bin 804 özgürlüğü kısıtlama,
  • 2 cinsel şiddet,
  • Belediye çalışanları ve kamu görevlileri eliyle yaşanan 4 ihlal vakası raporlandı. 
TÜİK verilerine göre sadece 2019’da 1 milyar 213 milyon 274 bin tavuk ve hindi eti için öldürüldü. 2019 Kasım ayına kadar 7 milyon 174 bin 352 hayvan yurt içi sevk sırasında işkenceye maruz bırakıldı. Sadece 2019’da 1 milyar 265 milyon 415 bin 285 sığır, manda, koyun, keçi, tavuk ve hindinin özgürlüğü kısıtlandı. 2019 yılının Ekim ayına kadar 2 milyon 090 bin 771 hayvan suni tohumlama yöntemiyle cinsel şiddete maruz bırakıldı. 2019 yılında kırkılma esnasında beden dokunulmazlığı ihlal edilen keçi ve koyun sayısı 47 milyon 913 bin 069 olarak kayıtlara geçti.
 
HAKİM, tüm hayvan hakları ihlallerini online ortamda topluyor. Karşılaşılan hayvan hakkı ihlallerini soru formunu doldurarak Komite’ye ulaştırmak mümkün.
 

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [PNG] [195.57K]
  2. BAŞLIK YOK [PNG] [76.64K]
Share
İlgili Eğitim