Ana içeriğe atla
Image
hafıza yetersiz
Share

İnanç Özgürlüğü Girişimi: Nefret Suçlarıyla İlgili Hedefler Hâlâ Hayata Geçmedi

Norveç Helsinki Komitesi, İnanç Özgürlüğü Girişimi, 13 Temmuz’da Hasköy Yahudi Mezarlığı’na yapılan saldırının ardından bir açıklama yaparak, yetkililere nefret suçlarıyla mücadele konusunda gecikmeden adım atma çağrısı yaptı. 

İÖG açıklamasında yaşanan olayın din veya inanç temelli önyargı saiki taşıma ihtimali de olduğunu belirtirken, İstanbul Valiliği'nin yaptığı açıklama sonrası gelişmelerin büyük bir hassasiyetle ele alınması gerektiği söylendi. 

İÖG yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Din veya inanç temelli önyargı saiki taşıma ihtimali olan bu tahribatın, 11-13 yaşları arasındaki çocuklar tarafından yapıldığı da ayrıca Valilik açıklamasında yer alıyor. Tahribatın çocuklar tarafından yapılması iddiası konunun daha da büyük bir hassasiyetle ele alınmasını gerektiriyor. Çocuğun en üstün yararını gözeten koruyucu adalet yaklaşımı ile birlikte nefret suçu olması ihtimali göz önünde bulundurularak titizlikle soruşturma yürütülmesi gerekiyor. Ek olarak, geçmişte yaşanmış nefret suçlarının toplumların hafızasında uzun süre kalmaya devam ettiği ve benzer olaylar yaşandığında derin bir etkisi olduğu hatırlanmalı."

"Yetkilileri adım atmaya çağırıyoruz"

Açıklamada Nisan 2021 tarihli İnsan Hakları Eylem Planı'nda nefret suçlarıyla ilgili önemli hedefler öngörüldüğü ancak bu hedeflerin henüz hayata geçmediği de vurgulandı.

"Nisan 2021 tarihli İnsan Hakları Eylem Planı'nda bir yıl içinde ayrımcılık ve nefret suçuna ilişkin Türk Ceza Kanunu'nda yeni bir düzenleme yapılması (Faaliyet 4.4.e.) ve ayrımcılık ve nefret suçları ile kabahatlere ilişkin veri tabanı oluşturulması ve istatistiklerin sağlıklı bir şekilde toplanmasının sağlanması (Faaliyet 4.4.h.) hedefleri hala yerine getirilmiş değil. Yetkilileri bu konuda daha fazla gecikmeden adım atmaya çağırıyoruz.

Açıklamanın tamamını buradan okuyabilirsiniz. 

 

İlgili Eğitim