Ana içeriğe atla
Image
hibe duyurusu
Share

İnsani İnovasyon Projeleri 2024 yılı başvuruları açıldı

İnsani yardım eylemlerinin ve acil durum müdahalelerinin etkinliğini artırmayı ve yüksek etkili temel çözümlerinin oluşturulmasını teşvik etmeyi amaçlayan İnsani İnovasyon Projeleri'ne başvurular açıldı.

İnsani İnovasyon Proje Çağrısı (APIH), Fransa Ulusal İnsani Yardım Konferansı'nda (CNH) verilen taahhütler ve Acil İnsani Yardım Fonu'nun dış denetiminin tavsiyeleri doğrultusunda 2021 yılında İnsani Yardım ve Stabilizasyon Operasyonları Merkezi (COHS) tarafından başlatıldı.

Proje çağrısı, acil müdahale konusunda uzmanlaşmış yerel ve uluslararası STÖ'ler tarafından yürütülen yenilikçi ve yapısal insani yardım projelerini desteklemeyi amaçlayan yıllık bir finansman aracıdır. 2023 - 2027 Fransız İnsani Stratejisinin amaçlarıyla tamamen uyumlu olan çağrı, insani yardım alanında yer alan STÖ'lerin girişimlerini destekleyerek uygulanmasını sağlamayı amaçlıyor.

APIH aynı zamanda yaklaşımların bir havuzda toplanmasını teşvik ediyor ve insani yardım aktörleri arasında sinerjinin geliştirilmesine yardımcı olmayı böylece uygulamaların dönüştürülmesine ve insani yardım sektörünün kapsamlı evrimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. APIH'nin öncelikleri, insani yardım sektörünün karşılaştığı zorlukların gelişimine dayanıyor.

2024 yılı için açılan başvurularda aşağıdakilerle ilgili girişimlere desteğin sürdürülmesi amaçlanmaktadır:

  • Kadınların, kız çocuklarının ve toplumsal cinsiyet konularının insani eylem ve acil durum müdahalesine entegre edilmesi
  • İklim değişikliğinin insani krizler üzerindeki sonuçlarının ele alınması ve insani eylemlerin çevresel etkilerinin azaltılması
  • İnsani alanı, sivilleri ve insani personeli korumak ve onlara karşı işlenen suçların cezasız kalmasıyla mücadele edilmesi.

Son başvuru: 31 Mayıs 2024 

*Türkiye'den yapılacak başvurularda, coğrafi uygunluğu teyit etmek için lütfen fon veren kuruluşla irtibata geçiniz.

Detaylı bilgi için tıklayın. 

İlgili Eğitim