Ana içeriğe atla
Image
Orman
Share

İstanbul'un Ekolojik Hafızası: Validebağ Korusu

08.06.2022
Kozalak Derneği'nin "Validebağ'ın Ekolojik ve Sosyal Hafızasının Korunması" projesi kapsamında hazırladığı “Validebağ'ın Hafızası” rehberi yayında. 

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ Korusu, 100 ile 400 yaşları arasındaki anıt ağaçları, 40’tan fazla ağaç türü, 100’ün üzerinde hayvan ve böcek türü ile İstanbul’un Anadolu yakasındaki tarihi korulardan biri. Ancak Validebağ Korusu 30 yılı aşkın zamandır inşaat projelerinin tehdidi altında yaşamaya çalışıyor. Validebağ Gönüllüleri ve Validebağ Savunması gibi yerel inisiyatifler ise korunun habitatını ve biyolojik çeşitliliğini korumak için bu tür projelerin gerçekleştirilmesine karşı mücadele veriyor.

Bu mücadelenin bir parçası da koru için hazırlanan rehber oldu. Kozalak Derneği'nin Validebağın Ekolojik ve Sosyal Hafızasının Korunması Projesi kapsamında hazırladığı rehber ve web sitesi korunun kültürel ve ekolojik değerlerini ve koruda yürütülen mücadeleyi Kültürel Hafıza, Ekolojik Hafıza ve Toplumsal Hafıza başlıklarıyla anlatıyor. 

Validebağ için hazırlanan rehber ve web sitesi, okuyuculara Validebağ'ı anlamak ve keşfetmek konusunda ilham vermeyi, Validebağ'ı neden ve nasıl koruyabiliriz konusunda teşvik etmeyi, İstanbul'un diğer koru ve parklarına da benzer bir gözle bakabilmeleri için motivasyon sağlamayı amaçlıyor.

İlgili Eğitim