Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

İzmir Bergama Çocuk Hapishanesinde işkence iddiası

26.06.2015
İzmir’de yaşayan Ülkü K.’nın, oğlunun cezaevinde işkence gördüğü iddiasını İHA’nın gündeme taşıması üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı cezaevinde soruşturma başlattı.

İzmir’de yaşayan Ülkü K.’nın, oğlunun cezaevinde işkence gördüğü iddiasını İHA’nın gündeme taşıması üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı cezaevinde soruşturma başlattı.

İzmir’in Bergama ilçesindeki Çocuk Kapalı Cezaevi’nde oğlunun cinsel istismardan dayağa kadar bir çok işkence gördüğünü iddia eden Ülkü K.’nın yaşadıklarını İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) gündeme taşıması üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Cezaevinde İHA’nın haberi delil sayılarak, dönemin görevli gardiyan ve sorumlularına karşı geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Acılı anne Ülkü K., oğlunun cezaevinde gördüğü işkenceden sonra şizofren olduğunu öne sürerek, “Oğlum 5,5 ay yattı. Çıktığında hiçbir şekilde konuşamadım, iletişim kuramadım. Bir gün kolunu bir açtım her yeri kesik, faça. Sorduğumda ‘Gece uyku arasında ayaklarımı bağlıyorlar, ranzadan çekiyorlar beni. Gardiyanlara söylüyordum, gardiyanlar gülüp geçiyordu. Akıllı ol, akıllı olmazsan burada yerler seni’ dediklerini söyledi. Cezaevinde uyuduğunda iki başparmağının ucuna ip bağlayıp çekiyorlarmış. ‘Hastayım’ demiş bir gün. Arkadaşları ‘kupa yapalım sana iyi gelir’ demişler. Pet bardakları eritip sırtına basmışlar. Sırtının her bir yeri yanık, etleri erimişti. Yakın arkadaşlarıyla paylaşmıştı cinsel tacizde bulundular diye. Bilemiyorum. Çünkü yürüyüşünden çok rahatsızdı. ‘Anne arkamdan baksana yürüyüşümde bir şey var mı? Anne benim bacağım neden farklı?’ diyordu. Cezaevinden çıktıktan sonra benim çocuğum evden çıkmaz oldu, topluma girmiyor. Bir insan gördüğü zaman acaba bir şey mi yapacaklar bana, alay mı edecekler endişesi taşıyordu. Ama arkadaşları ama gardiyanlar yüzünden bilemiyorum ama çok büyük işkencelere maruz kaldı oğlum. Yani çıktığında kız gibiydi benim oğlum. Cezaevi aklına gelince ‘kesilmiş cezam geri gelirse, ben o kadar işkence gördüm tekrar orada yapamam. Anne ne olur beni geri gönderme, beni teslim etme’ derdi” ifadelerini kullanmıştı.

Oğlunun işkence gördüğü cezaevinde suçluların bulunması için adım atılmasına çok sevindiğini belirten Ülkü K., yetkililerin sesini duyduğu ve duyarsız kalmadıkları için teşekkür etti.

Cezaevi yetkilileri ise, konuyla ilgili bilgi veremeyeceklerini ifade ettiler.

https://hapistecocuk.wordpress.com/2015/06/26/izmir-bergama-cocuk-hapishanesinde-iskence-iddiasi/

Share
İlgili İçerikler