Ana içeriğe atla
Image
kadın
Share

Kadın Cinayetlerine yönelik Sanatsal Tavır: Fındıklı Kadın Yaşam Ahşap Heykel Yarışması 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Fındıklı Belediyesi, Fındıklı  Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından  toplumsal Cinsiyet eşitliği ve kadın cinayetlerine yönelik sanatsal tavır koymak için  ahşap heykel yarışması ve sempozyumu düzenliyor.

Yarışma, toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılmasını ve kadın cinayetlerine yönelik sanatsal bir tavır alışla, kentsel mekânda kültür ve sanatın toplumla buluşmasını sağlamayı amaçlıyor. Yarışma sonucunda elde edilecek eşdeğer eserlerin üretim süreci Fındıklı Belediyesi tarafından düzenlenecek Ahşap Heykel Sempozyumunda sanatçıların katılımı ile üretilecek.

fındıklı kadın yaşam

Katılım esasları

Ulusal ve tek kademeli olarak düzenlenen yarışmaya katılım esasları şöyle belirlendi:

“Yarışmaya seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınlıkları olanlar dışında, TC vatandaşı olan plastik sanatlar eğitimi almış sanatçılar, sanat eğitimine devam eden öğrenciler ve bu alanda çalışmaları bulunan herkes katılabilecek.  Her sanatçı yarışmaya ödül almamış ve sergilenmemiş bir eserle katılabilir Sanatçılar, yarışmaya katılmakla eserlerinin özgün olduğunu beyan ve taahhüt etmiş olurlar. Bu konuda çıkacak bir anlaşmazlık durumunda tüm sorumluluk yarışmaya katılan sanatçıya aittir. Yarışmaya, yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları, ortakları arasında olanlar, yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar, jüri üyelerini ve raportörleri öneren, belirleyen ve/veya atayanlar arasında olanlar, jüri üyeleri ve raportörler ile bunların birinci dereceden akrabaları, ortak, yardımcı ve çalışanları arasında olanlar, jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılanlar katılamayacak. Bu şartlara uymayanlar, eser teslim etmiş olsalar bile, yarışmaya katılmamış sayılacak.”

Yarışma 3 aşamada değerlendirmeye tabi tutulacak

Yarışmanın danışman jüri üyeleri, Aylin Alişan Yetkin, Aylin Nazlıaka, Ayşe Uzunhasanoğlu Pirpir,  Ece Yoltay, Fulya Candaş Uyar, Gülşen Mahmutyazıcıoğlu, Meryem Cengiz, Muteber Osmanpaşaoğlu, Nihal Evirgen, Nilgün Çervatoğlu, Tözey Bozkurt, Seçil Sarı, Seda Cengiz, Teşrife Boysan, Yasemin Bakırdan oluşuyor. Yarışmanın asıl jüri üyeleri ise, Canan Demir, Canan Güllü, Derya Köse, Deniz Şengenç, Füsun Kavalcı, Necla Rüzgar, Pınar Türenç, Seval Şener, Tezcan Karakuş Candan olarak belirlendi.

Yarışmanın yedek jüri üyeleri de, Aysel Alver, Ayşe Güven, Mısra Özyaman, Melike İnanç, Sanem Abdullahoğlu, Yeliz Tüyloğlu isimlerinden oluştu.

Yarışmada ilk değerlendirmeyi, jüri, danışman, asil ve yedek jüri üyeleri yapacak. İkinci değerlendirme ise yöre halkının da katılımıyla pandemi koşullarına göre gerçekleşecek. Üçüncü değerlendirme ise jüri den en az 5 kişinin katılımı ile tamamlanacak.

Yarışma Takvimi

Yarışma Takvimi ise şu şekilde belirlendi:

“Açık havada uygulanacak heykel yarışmasına katılım ücretsiz olup, yarışmaya kayıt işlemleri kadinyasamahsapheykel.org bağlantısı üzerinden 30 Nisan 2021 saat 17.00’ye kadar yapılacak. Kayıt başvurularında aşağıdaki bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir.  Kayıt yaptıran sanatçının adı, soyadı, TC kimlik numarası, mesleği / bölümü ve üniversitesi, eğitim durumu (lisans/yüksek lisans), açık adresi, telefon numarası, e-posta adresi yer almalıdır.

Yarışmaya İlişkin Soruların Sorulması (en son tarih): 16 Nisan 2021

Sorulan Soruların Tümünün Cevaplarının İlanı: 21 Nisan 2021

Projelerin Fındıklı Belediyesi’ne Teslimi İçin Son Tarih: 11 Haziran 2021 (saat 17.00’a kadar)

Sonuçların Açıklanması: 25 Haziran 2021

Heykellerin uygulanması için Ahşap Heykel Sempozyumu 16-25 Temmuz 2021 Fındıklı

Sanatçılar yarışmaya ait soruları, 16 Nisan 2021 günü saat 17.00’ye kadar ele geçecek şekilde yarışma Raportörlüğü’nün [email protected] adresine e-posta ile iletebilecek. Soruların cevapları düzenleyici kurumların web sayfalarından yayınlanacak. Eserler şartnamede istenen diğer belgeler ile en geç 11 Haziran 2021 Cuma günü saat 17.00’ye kadar Fındıklı Belediyesi Merkez Mahallesi 11 Mart Caddesi No:6 Fındıklı/Rize adresine elden veya kargo ile teslim edilecek. Kargo ile gönderilen projeler 11 Haziran 2021 Cuma günü belediyeye teslim edilmiş olacak şekilde kargoya verilmelidir. Geç teslim ve kargoda oluşabilecek eksiklik ve hasarlardan raportörlük sorumlu tutulmayacak.  Ayrıntılı bilgiye ve yarışma şartnamesine kadinyasamahsapheykel.org adresinden ulaşılabilir.”

İlgili Eğitim